TBMM Başkanı Toptan, Yuşçenko ile Görüştü

TBMM Başkanı Toptan, Yuşçenko ile Görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde Bir Araya Geldi. Görüşmenin Ana Gündemini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ukrayna Ziyaretinin Organizasyonu, Ticari ve İktisadi İşbirliğinin Geliştirilmesi, Ukrayna'nın NATO ile Entegrasyonu Konuları Oluşturdu.

TBMM Başkanı Toptan, Yuşçenko ile Görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşmenin ana gündemini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ukrayna ziyaretinin organizasyonu, ticari ve iktisadi işbirliğinin geliştirilmesi, Ukrayna'nın NATO ile entegrasyonu konuları oluşturdu.

Yuşçenko, görüşmede, Ukrayna'nın Türkiye'yi önemli bir ortak olarak gördüğünü; Ukrayna tarafının ikili ilişkilerin gelecekte de karşılıklı güven ve dostluk içerisinde derinleşmesi ve gelişmesini istediğini söyledi. Yuşçenko, bu yılın sonlarında ve veya 2009 yılının başında gerçekleşmesi beklenen Gül ziyaretini ilgiyle beklediklerini belirtti.

Yuşçenko, iki ülke arasındaki ticaret hacminin dinamik bir şekilde arttığına dikkat çekerek, rakamların Ukrayna ve Türkiye arasında gerçek bağı gösterdiğini vurguladı. Yuşçenko, sadece bu yılın Ocak-Nisan aylarındaki ticaret hacminin 2.1 milyar dolar olduğunu, geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 56 büyüme kaydedildiğini ifade ederek, ticaret hacminin 2010 yılına kadar 10 milyar dolara çıkartılmasını istedi.

Yuşçenko, iki ülke arasında bilim ve ileri teknoloji ürünleri alışverişini aktif hale getirilmesi gerektiği üzerinde durdu. Yuşçenko, NATO ile entegrasyon yolundaki Ukrayna'nın 55 yıllık NATO tecrübesi olan Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini belirterek, son NATO Bükreş zirvesindeki Türkiye'nin desteğinden dolayı teşekkür etti.

Toptan ise, Ukrayna'daki Türk işadamların karşılaştıkları güçlüklerin yanı sıra iki ülke arasındaki vize rejiminin hafifletilmesini konusu üzerinde durdu.

Toptan, görüşmenin ardından oteline geçti. Cuma günü Ukrayna Başbakanı Timoşenko ile bir araya gelecek olan Toptan, görüşme akabinde sonrası yurda dönecek.

Kaynak: CHA