TBMM Başkanı Toptan Romanya'da: "AB Üyeliği Dışındaki Modelleri Kabul Etmiyoruz"

TBMM Başkanı Toptan Romanya'da: "AB Üyeliği Dışındaki Modelleri Kabul Etmiyoruz"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Bazı Ülkelerin Türkiye'nin AB'ye Tam Üyeliği Yerine Başka Modeller Önermesinin Kesinlikle Gündemde Olamayacağını Belirterek, "AB ile Olan İlişkilerde Türkiye 'Kurucu Üyedir ya da Ortaktır.' Romanya'nın Bu Konuda Türkiye'yi Anlamış Olmasını Memnuniyetle Karşılıyorum' Dedi.

TBMM Başkanı Toptan Romanya'da:

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, bazı ülkelerin Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği yerine başka modeller önermesinin kesinlikle gündemde olamayacağını belirterek, "AB ile olan ilişkilerde Türkiye 'kurucu üyedir ya da ortaktır.' Romanya'nın bu konuda Türkiye'yi anlamış olmasını memnuniyetle karşılıyorum'' dedi.

Romanya Meclis Başkanı Bogdan Olteanu'nun resmi davetlisi olarak bu ülkede bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, sırasıyla önce Romanya Başbakan Calin Popescu Tariceanu, daha sonra da Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile ayrı ayrı birer görüşme yaptı.

TBMM Başkanı'nı, Victorie Sarayında kabul eden Başbakan Calin Popescu Tariceanu ile Toptan'ın görüşmesinde, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin her bakımdan örnek teşkil ettiği vurgulandı.

İki ülkenin karşılıklı olarak birbirinin tecrübelerinden faydalandığını, Romanya'nın Türkiye'ye Avrupa Birliği yanında BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğini de desteklediğini anlatan Toptan, Türkiye'nin de AB yolunda bir çok reformlar gerçekleştirdiğini dile getirdi. ''Bazı ülkelerin AB'ye tam üyelik yerine, başka modeller önermesi kesinlikle gündemimizde olamaz'' diyen TBMM Başkanı Toptan, ''AB ile olan ilişkilerde Türkiye 'kurucu üyedir ya da ortaktır.' Romanya'nın bu konuda Türkiye'yi anlamış olmasını memnuniyetle karşılıyorum'' diye konuştu.

Toptan, Türk ve Romen firmalarının güçlerini birleştirerek üçüncü ülkelerde iş imkanlarını araştırmalarını tavsiye eden Toptan, Türkiye'nin Asya, Kuzey Afrika, Afganistan ve Rusya gibi ülkelerde ekonomik olarak önemli etkisinin olduğunu dile getirdi.

Toptan, her iki ülkenin ayrıca, Karadeniz altından denizaltı elektrik iletim ile NABUCCO Projesi'nde daha ileri düzeyde işbirliğini hedeflediğini kaydetti.

Romanya Başbakanı Tariceanu ise Romanya'da bulunan Türk iş adamlarının ekonomilerine, kalkınmalarına çok büyük katkılarda bulunduğunu söyledi. NABUCCO Projesi'ne Romanya'nın büyük önem verdiğini vurgulayan Tariceanu, ''Bu proje hem Romanya hem de Türkiye için çok önemli. Bu konuda anahtar ülke konumundasınız'' dedi.

Başbakanlıktaki görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Cotroceni'de TBMM Başkanı Toptan ve beraberindeki heyeti sıcak bir şekilde karşılayan Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Türkiye'nin Romanya'nın AB konusunda desteğine kayıtsız şartsız güvenebileceğini söyledi.

''Müzakere sürecinde Türkiye'yi ne kadar geç bırakırsak o kadar zararımız olur'' diyen Basescu, AB Komisyonunun müzakere konusunda esnek davranamayacağını, çünkü bunun her AB ülkesinin kabul ettiği standartlar olduğunu ifade etti. Basescu, şunları kaydetti: ''Romanya, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'ye desteğini sürdürecektir. İki ülke arasında geleneksel dostluk ilişkileri artarak devam ediyor. Türkiye'nin NATO konusunda bize verdiği desteği unutmuyoruz.''

NABUCCO Projesine de değinen Basescu, Türkiye'nin proje içinde yer alan Fransız Gaz De France şirketine karşı tutumunu anlayışla karşıladıklarını, ancak, Romanya olarak Fransız şirketinin bu projede olmasını desteklediklerine işaret ederek, "Fakat bu konuda Türkiye'nin kararlarına da saygı duyuyoruz'' dedi.

Toptan da iki ülke arasındaki gelişmiş ilişkilere dikkat çekerek, Romanya'nın kendilerine AB yolunda verdiği desteğe teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Traian Basescu ile görüşmesinden sonra Türkiye'nin Bükreş Büyükelçiliğinde Türk toplumu temsilcileri ile biraraya gelen Köksal Toptan, buradaki toplantıdan sonra Azerbaycan Büyükelçiliğinin Diplomat Clup'te verdiği Azerbaycan Millli Günü resepsiyonuna katıldı.

Yarın (Perşembe) ve Cuma günü soydaş Türklerin ağırlıkta bulunduğu Dobruca bölgesindeki Köstence ve Mecidiye şehirlerini gezecek olan Toptan ve beraberindeki

heyet, burada soydaş temsilcileri ve yerel yetkililerle biraraya gelecek. Yöredeki Osmanlı'dan kalan tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edecek olan Toptan, Cuma günü Türkiye'ye hareket edecek.