TBMM Başkanı Toptan: "Katılımcılık Kurumsallaşacak"

TBMM Başkanı Toptan: "Katılımcılık Kurumsallaşacak"

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Yeni Dönemde Yapmayı Düşündüğü Bazı Değişiklikler Hakkında Bilgi Verdi. Toptan, "Şimdi Bir Çalışma Yaptırıyorum.

TBMM Başkanı Toptan:

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni dönemde yapmayı düşündüğü bazı değişiklikler hakkında bilgi verdi. Toptan, "Şimdi bir çalışma yaptırıyorum. Katılımcılığı kurumsallaştırmak adına. Geçen dönem Adalet Komisyonu'nda yaptığımızı kurumsal hale getirmeye çalışıyoruz. Bir teklif, taslak Komisyona geldiğinde TBMM'ye, konuyla ilgili sivil inisiyatifin en geniş katılımını alacak bir mekanizmayı getirmek istiyoruz" diye konuştu.

ANKARA (ANKA) – TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni dönemde yapmayı düşündüğü bazı değişiklikler hakkında bilgi verdi. Toptan, "Şimdi bir çalışma yaptırıyorum. Katılımcılığı kurumsallaştırmak adına. Geçen dönem Adalet Komisyonu'nda yaptığımızı kurumsal hale getirmeye çalışıyoruz. Bir teklif, taslak Komisyona geldiğinde TBMM'ye, konuyla ilgili sivil inisiyatifin en geniş katılımını alacak bir mekanizmayı getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Toptan, 23. Dönem 2. Yasama Yılının başlaması nedeniyle TBMM Tören Salonu'nda bir resepsiyon verdi. Konuklarını eşi Saime Toptan ile birlikte karşılayan Toptan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toptan, "Meclis, yeni anayasa konusunda bundan sonra ipleri ele alacağını söyleyebilir miyiz?" sorusuna karşılık, Meclis'in bu konuda bir şey yapabilmesi için anayasanın öngördüğü, "TBMM üye tamsayısının üçte birinin imzasını taşıyan anayasa değişiklik teklifinin verilmiş olması" gerektiğini belirtti. Toptan, "Verilmeyince bizim hukuki olarak yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Başlatabileceğimiz bir süreç de yok. Bu verildikten sonra üzerimize ne düşüyorsa onu yaparız dedi.

-"ORTADA BAŞKA TASLAKLAR DA VAR"-

Toptan, "Sizin içiniz rahat mı, sonuçta AKP'nin hazırladığı bir taslaktan bahsediliyor? Onun üzerinde ufak tefek oynamalar olacak ama sonuçta onun üzerinde şekillenmiş bir anayasa olmayacak mı?" sorusuna karşılık, ortada başka taslakların da bulunduğunu ifade etti. TOBB, Türkiye Barolar Birliği, DİSK ve TÜSİAD'ın da anayasa konusunda çalışmaları olduğunu hatırlatan Toptan, sürecin bu şekilde işleyeceğini belirtti.

TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yeni bir uygulamadan söz ettiğinin hatırlatılarak içeriğinin sorulması üzerine Toptan, şunları söyledi:

"Şimdi bir çalışma yaptırıyorum. katılımcılığı kurumsallaştırmak adına. Geçen dönem Adalet Komisyonu'nda yaptığımızı kurumsal hale getirmeye çalışıyoruz. Bir teklif, taslak, Komisyon'a geldiğinde TBMM'ye, konuyla ilgili sivil inisiyatifin en geniş katılımını alacak bir mekanizmayı getirmek istiyoruz. Şimdi bunun ayrıntısını soracak olsanız tam söyleyerek durumda değilim ama dünya uygulamalarını da inceleyerek arkadaşlarım bu konuda çalışıyor. Ama özü, bizim Adalet Komisyonu'nda yaptığımızın Meclis'e uyarlanmasıdır. Yani orada başkanının takdirinden çıkardığımız gibi belli kural haline getirmektir."

-"DSP GENEL BAŞKANI SEZER'E DAVETİYE GİTMEMESİ KONUSUNU ARAŞTIRIYORUM"-

Meclis Başkanı Toptan, DSP'li Milletvekillerinin, Genel Başkanları Zeki Sezer'e davetiye gönderilmemesi nedeniyle resepsiyona katılmadıklarının hatırlatılması üzerine de konuyu araştırdığını ifade etti. Toptan şunları söyledi:

Kaynak: ANKA