TBMM Başkanı Toptan: "İstiklal Marşı milli mütabakat metnidir"

TBMM Başkanı Toptan: "İstiklal Marşı milli mütabakat metnidir"

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstiklal Marşı'nın Türkiye'nin özgürlüğünü sembolize eden bir milli mütabakat metni olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Toptan:

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstiklal Marşı'nın Türkiye'nin özgürlüğünü sembolize eden bir milli mütabakat metni olduğunu söyledi.

İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilişinin yıldönümü dolayısıyla TBMM Tören Salonu'nda bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliği Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın yanı sıra, bazı milletvekilleri izledi.

Devlet Tiyatroları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile İstanbul Müzik Müzesi Araştırma Merkezi'nden sanatçıları Mehmet Akif Ersoy Belgeseli gösterisi sundu.

Tandoğan İlköğretim Okulu 1. sınıf öğrencisi Elif Bağatır'ın İstiklal Marşı'nı okuması büyük beğeni topladı.

Törende konuşan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökay Yıldız, ''İstiklal Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, ulusal haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan eşsiz bir yapıttır'' diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy'un, edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner hekimi olma özellikleri ile çok yönlü kişiliğine bir de milletvekilliğini eklediğini ifade eden Yıldız, "Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle ulusumuzun, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini; bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur.'' şeklinde konuştu.

Törende bir konuşma yapan TBMM Başkanı Köksal Toptan, milli mücadelenin sürdüğü, ülkenin dört bir yanından acılı haberlerin geldiği bir ortamda TBMM'nin 12 Mart 1921 günü, İstiklal Marşı'nın kabulünü görüştüğünü belirterek, "Mehmet Akif'in yazdığı İstiklal Marşı, milletimizin özgürlüğünün gür sesi oldu. Türkçe'nin bütün inceliklerini ve ifade gücünü büyük bir ustalıkla kullanan Mehmet Akif, İstiklal Marşı ile milletimizin çelikleşmiş iradesini ve mücadele azmini ölümsüzleştirmiştir. Zaten İstiklal Marşı gibi bir destanı da ancak hayatı vatanı için mücadeleyle geçmiş Akif gibi bir aksiyon adamı yazabilirdi." diye konuştu.

İstiklal Marşı'nın tüm dünyaya Türk milletinin özgürlüğe olan inancını haykırdığını ifade eden Toptan, "Her mısrası söz ve mana mimarisinin en güzel örnekleriyle dolu böylesine eşsiz bir İstiklal Marşı'na sahip olduğumuz için ne kadar övünsek azdır" diye konuştu.

Irak'ın kuzeyinde yapılan sınır ötesi harekatta şehit düşen askerlere seslenen Köksal Toptan, şöyle konuştu: "Son yapılan sınır ötesi operasyonda, 27 fidanımız gül bahçesine girercesine vatan için toprağa düştü. Tıpkı vatanın sinesinden çıkarak bize bu

ülkeyi bırakan kahramanlar gibi, onlar da şehitliğe koştular. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Irak'ın kuzeyine yönelik başarılı operasyonda aziz canlarını feda eden şehitlerimize Akif'in Çanakkale Zaferi'ni abideleştirdiği şiirinden; 'Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!/ Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer' mısrasıyla sesleniyor, onları bir kez daha rahmet ve

minnetle anıyorum. İşte milletimizi var eden, İstiklal Marşı'mızda ifadesini bulan bu bağımsızlık ruhudur. Bu ruha sahip olduğumuz sürece veremeyeceğimiz mücadele, aşamayacağımız engel yoktur.''

Kaynak: CHA