TBMM Başkanı Toptan'ın Almanya Temasları

TBMM Başkanı Toptan'ın Almanya Temasları

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Entegrasyondan Sorumlu Bakanı Armin Laschet, Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Faruk Şen ve Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Dr. Hakan Bulut ile Yaptığı Görüşmelerle Almanya Temaslarını Tamamladı.

TBMM Başkanı Toptan'ın Almanya Temasları

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Entegrasyondan Sorumlu Bakanı Armin Laschet, Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Faruk Şen ve Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Dr. Hakan Bulut ile yaptığı görüşmelerle Almanya temaslarını tamamladı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Entegrasyondan Sorumlu Bakanı Laschet ile görüşen Toptan, Türk vatandaşlarının yaşadığı sıkıntıları Laschet'e anlattı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Laschet, "Sayın başkanla uyum politikalarını ele aldık. Ayrıca gelecekte de bazı konularda ortak çalışma hususunda değerlendirmelerde bulunduk" dedi. Toptan ise, "Sayın bakanın da belirttiği gibi, Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın uyum sorunları, bu sorunların ortaklaşa üretilecek projelerle giderilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Vatandaşlarımızın bazı şikayetlerini de sayın bakana aktarma imkanı buldum. Bunların başında Türk dili eğitimi ile ilgili sorunlar ve eksiklikler gelmektedir. Ayrıca son zamanlarda Almanya genelinde artan kundaklama olaylarıyla ilgili vatandaşlarımızın duyduğu endişeleri de sayın bakana aktardım" dedi.

Daha sonra Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Faruk Şen ile bir araya gelen Toptan, merkez hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Burada düzenlenen basın toplantısında konuşan Toptan, "Sayın Şen ve arkadaşları, öteden beri Türkiye ile Almanya'da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik bilimsel çalışmalar konusunda çok önemli bir performans göstermiştir. Merkez, hedef büyütmek suretiyle daha büyük projelere de yönelmiş durumda. İzmir'de bir Alman üniversitesi kurma çalışmaları buna örnek gösterilebilir" dedi. Bir basın mensubunun, "Almanya'da eğitim gören Türk çocuklarına din eğitiminin Almanca olarak verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Toptan, "Burada önemli olan içeriktir. Eski deyimle müfredat çok önemli. Müfredat bizim isteğimize uygun olduktan sonra, din dersinin Almanca verilmesinde bana göre hiçbir sakınca yoktur. Belki yararları bile olur. Çünkü bu şekilde Almanca'yı daha iyi bilen gençlerimiz ve çocuklarımız, bilgilerini başkalarıyla rahatlıkla paylaşma imkanı bulabilir.

Hatta Alman vatandaşların ve Alman çocukların İslamiyet'e karşı bir ilgisi doğabilir" diye cevapladı.

Son olarak Essen Başkonsolosu Dr. Hakan Bulut ile kısa bir görüşme gerçekleştiren Toptan, Almanya'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

(HK-MS-OYK-OK-D)