TBMM Başkanı Şentop: "Türkiye'den rahatsız olanlarda var" - Haberler
Haberi Paylaş

TBMM Başkanı Şentop: "Türkiye'den rahatsız olanlarda var"

İhlas Haber Ajansı / Halil Dağ - Haberler | Güncel

- TBMM Başkanı Şentop: "Türkiye'den rahatsız olanlarda var" Tekirdağ'da akademik ders yılı açılışına katılan TBMM Başkanı Şentop, "Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz Türkiye'den rahatsız olanlarda var. Siyasetçiler, yöneticiler var. Bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor.

- TBMM Başkanı Şentop: " Türkiye'den rahatsız olanlarda var"

TEKİRDAĞ - Tekirdağ'da akademik ders yılı açılışına katılan TBMM Başkanı Şentop, "Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz Türkiye'den rahatsız olanlarda var. Siyasetçiler, yöneticiler var. Bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor. Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı İlk Ders Açılışına katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program daha sonra müzik dinletisi ile devam etti. Arıdan Konuşmasını yapan TBMM Başkanı Şentop, öğrencilere seslenerek, "Karabağ zaferinde şehadete ulaşan kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum. 30 yıla yakın bir zaman Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan'ın işgali altındaydı. Geçen yıl Eylül ayında başlayan ve 40 gün devam eden vatan müdafaasında Azerbaycan büyük bir zafer kazandı. 30 yıldır işgal altında bulunan topraklarını işgalden kurtardı. Biz başından beri Azerbaycan'ın yanında yer aldık. Başta cumhurbaşkanımız olmak üzere onun yol göstericiliği, özgüven, cesaret vermesi çok önemli. Sivillerin vurulduğu Gence'ye de ziyaret gerçekleştirdim. Hastaneye getirilen çocukların görünce büyük üzüntü yaşadık. Savaş insanlar arasında cereyan eden bir hadise. Kimse yaralanmasın, kimse ölmesin ama icap ettiği zaman savaş meşrudur. Savaş askerler arasında olur, askerler çatışır. Sivillere yapılan saldırılar tarih boyunca bütün kültürlerde, bütün hukuk düzenlerinde çok ağır müeyyidelerle karşılanmıştır. Bu anlamda uluslararası sözleşmelerde var. Biz tek millet 2 devlet şiarıyla hareket ediyoruz. Tek millet 2 devlet türkü sözü değildir. Bunu sahada karşılığı vardır ve Türkiye bunu her zaman göstermiştir ve gösterecektir. Biz Azerbaycan'ı desteklerken davasında haklı olduğuna inanıyoruz. Azerbaycan'ın kendi vatan toprakları yüzde 20'si işgal altındaydı bu bizim veya Azerbaycan'ın beyanı değil bu konuda uluslararası hukukta alınmış kararlar vardır. BM tarafından Azerbaycan'ın topraklarının işgal altında olduğunu ve Ermenistan'ın işgalci olduğuna dair 4 farklı tarihte alınmış kararlar var. Bütün bu kararlar Azerbaycan'ı uluslararası hukuk bakımından haklı olduğunu gösteriyor. Saldırılar bir şeyi daha ortaya koydu Ermenistan sivillere karşı saldırılar yapıyor ayrıca Nahcıvan'a atmış olduğu bazı füzelerle sadece Azerbaycan'a karşı değil bölge ülkelerine de bölge barılına karşıda kötü niyet içerisinde hareket ediyor, bir suikast içerisinde hareket ediyor. buda ortay çıktı . Dolayısıyla Azerbaycan'ın yanında yer almak Ermenistan'a karşı tavır koymak sadece Azerbaycan'ın haklı davasını savunmasının yanında Kafkaslarda bölge barışını savunmak anlamına geliyor" dedi.

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada, gücünü, saygınlığını kabul etmiş durumda olduğunu ifade eden Şentop, "Türkiye'yi sadece oturduğu evin odasından bakan gören değerlendiren, sadece yaşadığı küçük dünyasındaki tecrübelerle Türkiye'ye bakan insanların değerlendirmeleri Türkiye'ye karşı büyük bir haksızlık. Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz Türkiye'den rahatsız olanlarda var. Siyasetçiler, yöneticiler var. Bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor. Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlıklar olsun, bu rahatsızlıklar artsın. Biz bu rahatsızlıklardan iftihar ediyoruz. Türkiye'nin gerek tarihi gerek coğrafyası gerekse ortak tarih üzerinden gelmiş olduğu ülkeler üzerindeki tesir gücü bakımından Türkiye'nin büyüklüğünü anlamamız, Türkiye'ye ve milletimize güvenmemiz gerekiyor. Bu bakımdan Türkiye fikri Türkiye'den büyüktür" diyerek konuşmasını noktaladı.

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye'den rahatsız olanlarda var

İhlas Haber Ajansı / Halil Dağ - Son Dakika Haberleri

Mustafa Şentop, Azerbaycan, Tekirdağ, Türkiye, Politika, Güncel, Haber

title