TBMM Başkanı Şentop'tan 50+1 açıklaması

TBMM Başkanı Şentop'tan 50+1 açıklaması

03.10.2019 03:47 | Son Güncelleme: 03.10.2019 03:47
TBMM Başkanı Şentop'tan 50+1 açıklaması

TBMM Başkanı Şentop'tan 50+1 açıklaması "Yüzde 50 +1'in doğru olduğu kanaatindeyim" "Partilerin ittifakını zorlayan bir sistem değil bu.

TBMM Başkanı Şentop'tan 50+1 açıklaması

"Yüzde 50 +1'in doğru olduğu kanaatindeyim"

"Partilerin ittifakını zorlayan bir sistem değil bu. Bu milletin, seçmenlerin ittifakını zorlayan bir sistem"

ANKARA - Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 50+ 1 barajına ilişkin, "Yüzde 40 olabilir ama yüzde 50 üzerinde bir oran kesin kazanma, toplumun çoğunluğunu arkasına alma anlamında bir destektir. Birinci turda olmadığı takdirde ikinci turda. Bu sistem ittifakla ilgili olarak, ittifaka mecbur ediyor deniliyor. Esasen sistem iltifata mecbur etmiyor. Partilerin ittifakını zorlayan bir sistem değil bu.bu milletin, seçmenlerin ittifakını zorlayan bir sistem.Bu bakımdan yüzde 50+ 1 'in doğru olduğu kanaatindeyim" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Prof. Dr. Yaşar Karayalçın'ın cenaze namazına katıldı. Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanlığı seçiminde barajın aşağı çekilmesi tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.

"Partilerin ittifakını zorlayan bir sistem değil bu. Bu milletin, seçmenlerin ittifakını zorlayan bir sistem"

50+1 sistemini doğru bulduğunu belirten Şentop," Bu konuda yeni konuşulan konu değil. Daha önce anayasa değişikliği konuşulurken de gündeme gelmişti. Bazı ülkelerinde yüzde 50 altında oranı kabul eden sistemler var. O zaman Cumhurbaşkanımız sürecin içindeydi. Bu yüzde 50 artı bir oy sistemini öngören sistem kabul edilmişti. Bu konuda tekrar bunu gündeme getirmeyi gerektirecek bir durum yok. Cumhurbaşkanımız da ifade etti. Bu anayasa değişikliği gerektiren bir husus.ikincisi bunu getirmediğiniz takdirde yine bir oran belirlemeniz lazım. Buradaki esas konu şudur. Eğer bir oran belirlemez, en çok oyu alan tek turda seçilsin derseniz, belediye başkanlıklarında olduğu gibi. Bunlar hep ihtimaldir, mesela yüzde 20 civarında oy alan 4 kişi arasında bir seçimle aralarından birkaç oy farkla seçimi önde götüren kişi başkan seçilir. Yüzde yirmi civarında bir oyla 5 yıl boyunca Türkiyeyi hükumeti yönetebilmek çok zor. Bunun toplumsal siyasi boyutu tartışılır.Daha yüksek bir takım oranlar benimsenebilir.Yüzde 40 olabilir ama yüzde 50 üzerinde bir oran kesin kazanma toplumun çoğunluğunu arkasına alma anlamında bir destektir. Birinci turda olmadığı takdirde ikinci turda. Bu sistem ittifakla ilgili olarak, ittifaka mecbur ediyor deniliyor. Esasen sistem ittifaka mecbur etmiyor. Partilerin ittifakını zorlayan bir sistem değil bu. Bu milletin, seçmenlerin ittifakını zorlayan bir sistem. Birinci turda olmadığı takdirde ikinci turda mecburen seçmenlerin hangi partiden olursa olsunlar belki partilerinin görüşlerinden farklı olarak ittifak etmelerini zorlayan bir sistem. Sistemi tek tür olarak düşünürseniz o zaman yüzde 50 artı 1 her zaman yüzde 50 artı bir zor diye düşünebilirsiniz. Sistem iki tur seçimi öngörüyor. Birinci turda olmadığı takdirde ikinci turda zaten iki tane aday alacağından dolaysısıyla bir tanesi yüzde 50 üzerinde mutlaka oy alacaktır. Buda seçmenin vatandaşların ittifakını gerektiriyor. Bu bakımdan yüzde 50 artı birin doğru olduğu kanaatindeyim. Daha öncede görüşülüp konuşulmuştu" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: TBMM Başkanı Şentop'tan 50+1 açıklaması - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 06:49:19. #1.14#
title