TBMM Başkanı Şahin: Telekulak İddialarının Uzun Süre Gündemde Tutulmasından Rahatsızım
Haberler » Güncel » TBMM Başkanı Şahin: Telekulak İddialarının Uzun Süre Gündemde Tutulmasından Rahatsızım - Haber

TBMM Başkanı Şahin: Telekulak İddialarının Uzun Süre Gündemde Tutulmasından Rahatsızım

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Şahin, Telekulak İddialarının Uzun Süre Gündemde Tutularak Vatandaşların Tedirginliğe İtilmesinden Rahatsız Olduğunu Söyledi.

TBMM Başkanı Şahin: Telekulak İddialarının Uzun Süre Gündemde Tutulmasından Rahatsızım

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Şahin, telekulak iddialarının uzun süre gündemde tutularak vatandaşların tedirginliğe itilmesinden rahatsız olduğunu söyledi.


TBMM Başkanı Şahin, Antalya'nın Alanya İlçesinde hayırseverler tarafından yaptırılan Oba Nazmi Yılmaz Lisesi ve Hüseyin Girenez Fen Lisesi'nin açılışını yaptı. Açılış programlarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Şahin, son günlerde gündemin ilk sıralarında yer alan telekulak iddialarını değerlendirdi. Türkiye'de dinlemelerin yasal çerçevelerde yapıldığını anlatan Şahin, yasaya aykırı yapılan dinlemelerin gereğinin yapılması gerektiğine işaret etti. "Dinlemeler yasal çerçevede takip edilir ve gereği yapılır." diyen Şahin, bu konuların uzun süre gündemde tutularak vatandaşların tedirginliğe itilmiş olmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.


YARGI KARARI OLMADAN KİMSENİN TELEFONU DİNLENEMEZ


Yargı kararı olmadan Türkiye'de kimsenin telefonunun dinlenmesinin mümkün olmadığını anlatan Şahin, yasal olmayan yollardan dinleme olduğu takdirde bunun yetkili birimler tarafından tespit edileceğine işaret etti. Kimin hangi şartlarla ve nasıl dinleneceğinin yasalar tarafından belirlendiğini aktaran Şahin, telefonların Telekomünikasyon tarafından yargı kararı ile dinlendiğini belirtti.


Bir gazetecinin, "Siz de 'dinleniyor muyum acaba' diyerekten tedirgin oluyor musunuz?" sorusuna Şahin, herhangi bir tedirginliğinin olmadığını aktardı. Dinlenme konusunda endişesinin olmadığını vurgulayan Şahin, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak dinlenmekten endişe etmiyorum. Yasal izinler alındığı takdirde dinlemeler yapılabilir. Türkiye'de birçok suç örgütü ve suçlar dinleme yöntemiyle önleniyor. Bu yöntemle dünyanın birçok ülkesinde suç örgütleri çökertilmiştir. Bunu hepimiz biliyoruz." dedi.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler