TBMM Başkanı Çiçek Arnavutluk'ta

TBMM Başkanı Çiçek Arnavutluk'ta
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Özgür Çoban - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin, Arnavutluk'un hak ettiği yere gelmesi için çaba göstermeye devam edeceğini belirterek, "İki ülke arasında hiçbir siyasi sorun yoktur" dedi.

Özgür Çoban - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin, Arnavutluk'un hak ettiği yere gelmesi için çaba göstermeye devam edeceğini belirterek, "İki ülke arasında hiçbir siyasi sorun yoktur" dedi.

Çiçek, resmi ziyarette bulunduğu Arnavutluk'ta Parlamento Başkanı Jozefina Topalli ile makamında görüştü.

Çiçek ve Topalli, heyetlerarası görüşmenin ardından basına açıklama yaptı.

Bağımsızlıklarını elde etmelerinin 100. yıldönümünde Çiçek ve beraberindekileri ülkesinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Topalli, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığını ifade etti.

"Arnavutluk halkı, Türkiye'yi her zaman kendilerine yardımcı olan dost bir ülke görmüştür" diyen Topalli, Türkiye'nin ülkesi için stratejik bir ortaktan daha fazla şeyler ifade ettiğini söyledi.

Türkiye'den ülkesine gelen yatırımların son yıllarda giderek arttığına dikkati çeken Topalli, siyasi ilişkilerin de buna paralel olarak ivme kazandığını ifade etti.

Topalli, Çiçek'in beraberindeki heyette yer alan AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Arnavutluk-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Rıfat Sait'i kastederek, Arnavut kökenli bir milletvekili bulunmasının kendilerini ayrıca memnun ettiğini belirterek, Kosova'nın bağımsızlık sürecinde desteklerinden ötürü Türkiye'ye teşekkür etti. Topalli, Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin sayısının artmasında Türkiye'nin ne kadar önemli bir rolü olduğunu bildiklerini söyledi.

TBMM Başkanı Çiçek'in kendisine, "resmi davet beklemeden istediği zaman Türkiye'yi ziyaret edebileceğini" söylediğini, bunun kendisini çok mutlu ettiğini belirten Topalli, parlamentolar arası ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını belirtti.

-"Bİrçok konuda beraber hareket ediyoruz"-

Çiçek de Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yıldönümünde, bu ülkede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin, Arnavutluk gibi bir Balkan ülkesi olduğuna dikkati çeken Çiçek,

"Bu nedenle, Balkanlarda barış, huzur ve istikrar olması önemli. Bu noktada Arnavutluk en önemli ülke. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişkiler ne kadar gelişirse bölge barışına o kadar katkısı olacaktır" diye konuştu.

Türkiye'de çok sayıda Arnavut kökenli vatandaş bulunduğunu ifade eden Çiçek, iki ülke arasında tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu söyledi.

Çİçek, başta Kosova konusu olmak üzere Türkiye'nin, Arnavutluk ile birçok konuda beraber hareket ettiğine dikkati çekti. Çiçek, şöyle devam etti:

"Türkiye, Arnavutluk'un hakettiği yere gelmesi için çaba gösteriyor ve göstermeye devam edecektir. İki ülke arasında hiçbir siyasi sorun yoktur. Ekonomik ilişkilerin gelişmesini engelleyici hiçbir problem yoktur. Burada Türkiye'nin önemli şirketlerinin yatırımları var. Bunların artmasını arzu ediyoruz. İlişkilerimiz her geçen gün iyiye gidiyor. Bunlara parlamento kısmını da dahil etmemiz gerekiyor. Bu ziyaret bunun için yapılıyor.

Sayın Başkanı ülkemizde görmekten mutluluk duyacağım. Kendisine, 'biz iki dost ülkeyiz. Bırakın yazışmaları falan. 1 hafta önceden haber verin, ben de programımı ayarlayayım, buyurun gelin' dedim."

Topalli de bu sözler üzerine, "Arnavutluk'ta kendinizi evinizde gibi hissedin. Bakın Arnavut kökenli bir milletvekilimiz var burada. Yüzde 50, yüzde 50'yiz" şeklinde espri yaptı.

-"Süregelen dostane ilişkiler-

TBMM Başkanı Çiçek, daha sonra Arnavutluk Parlamentosu Özel Defteri'ni imzaladı. Çİçek, deftere şunları yazdı:

"Arnavutluk Cumhuriyeti Parlamentosu'nu, 'TBMM Başkanı' sıfatıyla, beraberimde TBMM Türkiye-Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanı ve Meclis'te grubu bulunan siyasi partileri temsil eden bir heyetle ziyaret etmekten büyük onur duyuyorum.

Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yıldönümüne rastlayan ziyaretimiz, ülkelerimiz arasında tarih boyunca süregelen dostane ilişkilerin ve işbirliğinin teyidini oluşturmaktadır.

Arnavutluk ulusunu, TBMM ve onun temsil ettiği Türk ulusu adına samimi duygularla kutlar, mutlu ve müreffeh nice 100 yıllar idrak etmesini dilerim."

Topalli, Çiçek ve beraberindeki heyete, parlamentonun duvarında asılı olan ve ilk Arnavutluk Parlamentosu'nun üyelerinin yer aldığı bir fotoğraf hakkında bilgi verdi.

Görüşmeye, heyette bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ile MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin de katıldı.

- TİRAN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title