TBMM Başkanı Arınç Manisa'da (2)

TBMM Başkanı Arınç Manisa'da (2)

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin Verdiği Kararla İlgili Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı.

TBMM Başkanı Arınç Manisa'da (2)

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bazı açılış ve etkinliklere katılmak üzere Manisa'ya gelen TBMM Başkanı Arınç, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nin bölgeye hizmet verecek olan 140 yataklı Ahmetli Ek Ünitesi'nin açılış törenine katıldı. Törende Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla ilgili gazetecilerin, "Bu kararı bekliyor muydunuz?" sorusuna Arınç, "Doğrusu bu oturumları yönetmiş bir meclis başkanı olarak, biliyorsunuz 2 defa görüşüldü, sayın cumhurbaşkanının vetosu üzerine meclisimiz 1 maddesi hariç tamamını 370'in

üzerinde bir oyla kabul etti. Geçmişteki uygulamalara bakarak, anayasanın özüne bakarak iptal edilmemesi gerektiğini düşünüyordum. Mahkemenin de bu doğrultuda karar vermiş olmasından memnun oldum" diye yanıt verdi. TBMM Başkanı Arınç, "Biliyorsunuz cumhurbaşkanının halk oylamasıyla seçilmesi konusu referandum yoluyla olacak. Mevcut referandum kanununa göre de 120 gün sonra oy kullanılması gerekiyor. Benim hesabıma göre 120 gün, kanunun Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonraki 21 Ekim tarihidir. Bunu daha

öne çeken kanun biliyorsunuz, cumhurbaşkanı tarafından veto edilmişti. Bu mecliste tekrar görüşülememişti. 1-2 günlük hatam olabilir ama ben 21 Ekim 2007 tarihini yeni cumhurbaşkanımızı seçmek üzere sandıklara gideceğimiz gün olarak görüyorum" dedi.

Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, Manisa Milletvekili Mehmet Çerçi, Ahmetli Kaymakamı İbrahim Keklik, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve vatandaşların katıldığı törende, açılış kurdelesi kesildikten sonra burada kalan hastalar ziyaret edildi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa'nın Ahmetli ilçesinde katıldığı hastane açılışından sonra hastane başhekimi odasında hekimlerle bir toplantı yaptı.

(İU-ÖA-OK-Y)

Kaynak: İHA