TBMM Araştırma Komisyonu Üyeleri Gediz'de

TBMM Araştırma Komisyonu Üyeleri Gediz'de

Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bünyesinde Kurulan Araştırma Komisyonu Üyeleri, Kütahya'nın Gediz İlçesinde İncelemelerde Bulundu.

TBMM Araştırma Komisyonu Üyeleri Gediz'de

Küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde kurulan Araştırma Komisyonu üyeleri, Kütahya'nın Gediz ilçesinde incelemelerde bulundu.

Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri Gediz Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçilmesi için ilçeye gelerek Orman İşletme Müdürlüğü Konferans Salonu’nda bilgi alışverişinde bulundular.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Konusunda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk, küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği üzerine verilen on iki meclis araştırma önergesinden bahsetti. Bu önergelerin birleştirilerek kurulan meclis araştırma komisyonunun çalışmalarını hassasiyetle sürdürdüğünü dile getiren Öztürk, önceki gün Uşakta yaptıkları çalışma esnasında sanayicilerin çevreyi koruma açısından yaptıkları yatırımları yerinde gördüklerini sonucun sevindirici olduğunu belirtti. Beyşehir Gölünde yaptıkları incelemeleri de anlatan Öztürk, arazi bazında incelemelerin süreceğini, bu anlamda temiz teknolojileri tercih yönünde herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini ifade etti. Öztürk, “Atık sularla ilgili alınması gereken tedbirlerle birlikte ağaçlandırmayla ve tarımla ilgili tedbirler var. Bunları alacağız" dedi.

12 milletvekili ve 12 uzmandan oluşan komisyon üyeleri, Murat Dağı yakınında bulunan Çukurören köyüne giderek Gediz Nehri kaynağı üzerinde incelemeler yaptılar.Mustafa Öztürk, başkanlığındaki heyet çevreyle ilgili çalışmalarını Çukurören köylüleri ile beraber sürdürdüler. Köylüleri çevre konusunda duyarlı olmaya çağran Öztürk, Nehir üzerinde küçük göletler yapılarak, vahşi sulamanın yarattığı olumsuzlukları gidermek ve suları verimli kullanmak için damla sulama ve yağmurlama sistemlerine geçmeleri gerektiğini söyledi.

(MA-EFE)

17.01.2008 21:56 TSİ

Kaynak: İHA