TBMM Araştırma Komisyonu Tunceli'de

TBMM Araştırma Komisyonu Tunceli'de

Tunceli'ye Gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu Heyeti Adına Açıklama Yapan AK Parti Siirt Milletvekili Öner Ergenç, "Okul ve Okul Dışındaki Şiddetin Nedenleri ve Tedbirlerini Araştırıp İlgililere Rapor Vereceğiz" Dedi.

TBMM Araştırma Komisyonu Tunceli'de

Tunceli'ye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonu heyeti adına açıklama yapan AK Parti Siirt Milletvekili Öner Ergenç, "Okul ve okul dışındaki şiddetin nedenleri ve tedbirlerini araştırıp ilgililere rapor vereceğiz" dedi.

Meclis Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, Hasan Ali Yücel Yatılı Bölge Okulu'nda (YİBO) 24 Aralık 2006 tarihinde meydana gelen 'cinsel istismar' olayını yerinde incelemek üzere Tunceli'ye geldi. Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu, Siirt Milletvekili Öner Ergenç ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce'den oluşan alt komisyon heyeti, Tunceli'nin Mazgirt İlçesi Akpazar Beldesi'ndeki Hasan Ali Yücel YİBO'da incelemelerde bulundu. Komisyon üyeleri öğretmen ve öğrencilerle görüştükten sonra yatakhaneleri gezdi. YİBO'da yapılan incelemelerin ardından heyet, Tunceli Valiliği'ne giderek Vali Mustafa Erkal ile görüştü. Görüşmenin ardından mağdur olan çocukların anne ve babalarıyla basına kapalı görüşme yapan heyet, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Heyet adına konuşan AK Parti Siirt Milletvekili Öner Ergenç, okullarda ve okul dışında gelişmekte olan şiddet olaylarını incelemek üzere oluşturulan bir komisyonun üyeleri olduklarını söyledikten sonra, Tunceli'ye geliş nedenlerini açıklayarak, "Uzman arkadaşlarımızla beraber okul ve okul dışında oluşan şiddet olaylarını araştırmak üzere bölgeye gelmişken Tunceli'de gelişen olayları da inceleyelim istedik. Şiddet eğilimini ortaya çıkaran sebepleri tespit edip ne gibi tedbirler alınması gerekiyorsa o tedbirleri tespit ediyoruz. Komisyon olarak bunu bir sonuca bağlayıp bir raporla hükümete ilgili kurum ve kuruluşlara tavsiyelerde bulunacağız, bu amaçla burada bulunuyoruz. Vali'den, Milli Eğitim Müdürü'nden, YİBO'da çalışan öğretmenlerden öğrenciler ve öğrenci velilerinden görüş alıyoruz. Henüz tam bir değerlendirme yapacak noktada değiliz. Değişik kesimlerle konuşup ondan sonra bir sonuca varacağız. İnşallah bu çalışmalarımız hayırlara vesile olur bir sonuç ortaya çıkar" dedi.

Mağdur öğrencilerin gönderildikleri illere ne zaman gideceklerini soran gazeteciye, Milletvekili Özyolcu, Ankara'ya dönüp bir değerlendirme yaptıktan sonra gidebileceklerini söyledi. Komisyon üyeleri daha sonra Tunceli Adliyesi'ne geçerek olayın soruşturmasını yapan savcıyla görüştü. Komisyon üyeleri bu akşam Tunceli'de kaldıktan sonra yarın karayoluyla Elazığ'a gidecek.

(HY-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA