"TBMM Araç Giriş Kartı Amacı Dışında Kullanılamaz"

"TBMM Araç Giriş Kartı Amacı Dışında Kullanılamaz"

TBMM İdare Amiri Muhyettin Aksak, DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'a Ait TBMM Araç Giriş Kartı Bulunan Otomobille Uyuşturucu Pazarlığına Gidildiği Yönündeki İddialarla İlgili Olarak, 'Eğer Bu Amaçla Kullanılmışsa Araç Giriş Kartını İptal Edeceğiz. Bu Kaçınılmazdır' Dedi.

TBMM İdare Amiri Muhyettin Aksak, DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'a ait TBMM araç giriş kartı bulunan otomobille uyuşturucu pazarlığına gidildiği yönündeki iddialarla ilgili olarak, ''Eğer bu amaçla kullanılmışsa araç giriş kartını iptal edeceğiz. Bu kaçınılmazdır'' dedi.

Aksak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM Güvenlik Yönetmeliğinde ''TBMM'ye giriş ve çıkışlar ile ilgili genel hükümlere aykırı hareket edilmesi veya kart sahibinin uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğunun tespiti halinde, İdare Amirliğinin onayıyla kart iptal edilerek Koruma Müdürlüğü ve Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bildirilir'' denildiğini hatırlattı.

Araç giriş kartının arka kısmında kullanma talimatının yer aldığını ve kartın bu talimat doğrultusunda kullanılabileceğini belirten Aksak, kartın amacı dışında kullanılamayacağını, aksi halde gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi.

TBMM İdare Amiri Aksak söz konusu iddiayla ilgili olarak şunları kaydetti:

''Eğer bu amaçla kullanılmışsa araç giriş kartını iptal ettireceğiz. Bu kaçınılmazdır. Araç kartının kullanılıp kullanılmadığı emniyet birimleri tarafından tarafımıza bildirilir. Biz de gereğini yaparız. Suça karıştığı tespit edilirse mutlaka iptal ettiririz. Her milletvekili kurallara ve yönetmeliklere uymak zorundadır. Zaten Meclis araç giriş kartı, Meclise giriş çıkışlarda ve aracın milletvekiline ait olduğunun tespiti için kullanılır. Bunun dışında başka bir iş için kullanılması söz konusu olamaz.''

DTP'li Buldan'ın 3 araç giriş kartı kullanma hakkından sadece ikisini kullandığı öğrenildi.

Kaynak: AA