TBMM AB Uyum Komisyonu Heyetinin Almanya Temasları

TBMM AB Uyum Komisyonu Heyetinin Almanya Temasları

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, Almanya'da Ota Yüksekokulunda Yaptığı Konuşmada, AB Üyesi Olmasa da Türkiye'nin Batmayacağını Söyledi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Heyetinin Almanya Temasları

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, Almanya'da OTA yüksekokulunda yaptığı konuşmada, AB üyesi olmasa da Türkiye'nin batmayacağını söyledi.

Komisyon Başkanı Yakış, Erman Tanyıldız adlı ünlü Türk işadamının Almanya'nın başkenti Berlin'deki özel OTA yüksekokulunda, "Türkiye'nin AB'ye uzun yolu" başlıklı bir konferans verdi. Türkiye'nin AB sürecine değinen Yakış, ülkede sorunun karar almada değil, uygulamada gözlemlendiğini ifade etti. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumu anlatan Yakış, Almanya'da yerleşen anlayışın özellikle resmi kurum ve kuruluşlarda değişime uğraması gerektiğine dikkat çekti. Alman ve Türk yüksekokul öğrencilerinin sorularını cevaplayan Yakış, Türkiye'nin AB üyesi olmadan da varlık göstereceğini ve AB süreci sonunda, belki de kendiliğinden AB üyesi olmaktan vazgeçilebileceğini ifade etti. Yakış, "Türkiye'deki insan hakları ihlalleri için gerekli yasalar çıkartılmıştır. Ancak uygulamada halen sorun yaşanmaktadır. Burada mantalite değişimine ihtiyaç vardır. Bu değişim mahkemelere kadar uzanmalıdır. İnsan haklarında AB normlarına ulaşılmalıdır. Bu kaçınılmazdır. Biz doğru yoldayız" dedi.

Öte yandan, AB'nin bazı ülkelerinde günümüzde hala insan hakları ihlalleri yaşandığına dikkat çeken Yakış, "Türkiye'deki değişimin yerleşmesi için zamana ihtiyaç var. Bu konuda mükemmel değil diye, bir üye ülkeyi topluluktan çıkaramazsınız. Önemli olan uygulama şeklidir. İşte bu noktada Türkiye'ye eşit ve adil yaklaşılmalı. İnsan hakları ihlalleri olduğunu biliyoruz. Ancak bunlar hızla değişime uğruyor, yani gittikçe azalıyor" açıklamasını yaptı. Gelecekte neler olacağını şimdiden saptamanın zor olduğuna da işaret eden Yakış, "Bizim amacımız ve hedefimiz kapının bize bir şekilde açık tutulması. Türkiye AB'den sonra ikinci güçlü orduya sahiptir. Bunu da göz ardı etmemek gerekir. Ayrıca Türkiye'nin jeopolitik önemini de göz ardı etmemekte yarar var. AB ülkeleri, çıkarlarını Türkiye üye olmadan da koruyabilecekler ancak Türkiye üye olunca bu çok daha kolay olacaktır" diye konuştu.

Öte yandan, konferansta bir konuşma yapan Federal Meclis eski başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth ise, "Almanya'daki Türkiye görüntüsünün sadece kırsal kesimden gelen insanlardan ibaret olmadığını, OTA gibi yüksek okullarla anlatabiliriz. Son zamanlarda Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı yok şeklindeki açıklamalar sıklıkla söylenir oldu. Oysa Türkiye'yi ekonomik kalkınmasının yanı sıra eğitimine verdiği özel önemden dolayı da kutlamak gerekir. Bizde, Türkiye'de olduğu kadar bayan profesör olsa çok daha fazla gelişirdik" dedi.

Konferansa, AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, İstanbul Milletvekili İnci Özdemir ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik de katıldı.

(SE-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA