Tbf Başkanı Turgay Demirel: Ben Milli Takımın Türkiye'de Yetişmiş Oyuncularla Başarılı Olmasını İstiyorum

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'nün Düzenlediği " 2010 Dünya Basketbol Şampiyonusanın Türk Basketboluna Etkileri" Konulu Seminere Katıldı. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Yapı Deprem Merkezi'nde Düzenlenen Panelde Demirel, 1992 Yılından Buyana Federasyon Başkanı Olduğunu ve 2010 Yılında Türkiye'de Düzenlenecek Dünya Basketbol Şampiy...

Tbf Başkanı Turgay Demirel: Ben Milli Takımın Türkiye'de Yetişmiş Oyuncularla Başarılı Olmasını İstiyorum

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'nün düzenlediği"2010 Dünya Basketbol Şampiyonusanın Türk Basketboluna etkileri" konulu seminere katıldı. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Yapı Deprem Merkezi'nde düzenlenen panelde Demirel, 1992 yılından buyana federasyon başkanı olduğunu ve 2010 yılında Türkiye'de düzenlenecek Dünya Basketbol Şampiyonası ile Türk basketbolunun zirveye çıkacağını dile getirdi. Turgay Demirel 1998 yılından buyana bu turnuvayı Türkiye getirmek için uğraştıklarını, yapılan doğru çalışmalar sonrası bu hedeflerine ulaştıkları söyledi. 2001 yıldaki Avrupa basketbol şampiyonasından buyana FİBA delegeleri ile temasların artarak sürdüğünü 2002 Amerika ve 2006 Japonya şampiyonalarında Türkiye'yi çok iyi bir şekilde tanıttıklarını sözlerine ekledi. Dünya'da şarkısı ve reklam filmi olan tek milli takım olduklarını da söyleyen Demirel, yaptıkları bu çalışmanın çok büyük yankı uyandırdığını belirtti.

2010 yılında 16. düzenlenecek olan bu turnuvanın şimdiye kadar 13 ülkede organize edildiğini, Avrupa'da Yugoslavya, İspanya ve Yunanistan'ın ardından 4. olarak ülkemizde yapılacağını hatırlattı. Demirel, 2010 yılında şampiyonanın 4 şehirde 5 salonda yapılacağını söyledikten sonra slayt gösterisi ile karşılaşmaların yapılmasını düşündükleri salonlar tanıttı. İstanbul ve Ankara'da yeni spor salonları yapmak için çalışmalarının aralıksız sürdüğünü, önlerindeki tek engelin arazi bulma konusu olduğunu belirtti.

Turgay Demirel'in konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Futbolda yabancı oyuncuların Türk yapılması ve milli takımda oynatılması konusunu üzerine gelen bir soruya Demirel şu cevabı verdi.

" Ben böyle bir durumdan hoşnut değilim. Türkiye'de basketbolu öğrenmemiş oyuncuları vatandaşımız yapıp kazanacağımız bir başarı yerine, ülkemizde yetişen kendi çocuklarımız ile yakalayacağımız başarının daha iyi olacağını düşünüyorum. Biz zamının da 12 - 13 yaşında ülkelerinde durmak istemeyen Mirsad, Asım, Ermal gibi isimleri Türkiye'ye getirdik. Ama onlar basketbolu burada öğrendiler. Mesela Fenerbahçe Ülker'de oynayan Willie James Solomon Türk olmak isteğini ve milli takımda oynamak istediğini söyledi. Ben böyle bir şeyi kabul etmedim. Şuanda Türkiye'de yabancı sınırlaması 3 + 1. Ben bunun bile fazla olduğunu düşünüyorum. Kulüplerimiz daha fazla yabancı oynatmak istese de, bu durumun Türk basketbolu açısından iyi sonuçlanmayacağını tahmin ediyorum".

Demirel A Milli takım antrenörü Bogdan Tanjevic'in 2008'e kadar sözleşmesi olduğunu, ancak 2010'a kadar kendisiyle çalışmak istediklerini sözlerine ekledi.

" Antrenörümüzden çok memnunuz. Kendisi alt yapıya da çok önem veren biri. Önümüzdeki yıl Avrupa'da bir kulüp çalıştırabilir. Bu sözleşmesinde vardı. Ama şuan için resmileşen bir durum yok. Bir kulüp çalıştırması kendisi içinde iyi olabilir. Ama bu onun kararı olacak".

Turgay Demirel son olarak son dönemde futbolda artan şiddet olaylarını ve futbol seyircisinin basketbola gelmesi konusunda ise kulüp yöneticilerine iş düştüğünü belirterek," Kulüp yöneticileri isterlerse en azgın taraftar grubunu bile dize getirebilirler. Burada en büyük iş onlara düşüyor" dedi.

Panelin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Haluk Karadoğan, Turgay Demirel'e çiçek takdim etti.