Tazminat İçin Ödenek Yok

İZMİR Konak'taki Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini, 2007 yılı Nisan ayında geziye götüren 39 yaşındaki Cumhur Çolak yönetimindeki otobüsün, Aksaray'ın Eskil İlçesi Bozcamahmut Köyü yakınlarında kamyonla çarpışması sonucu, çoğunluğu öğrenci 33 kişi hayatını kaybetti.

Tazminat İçin Ödenek Yok
11.07.2010 14:07 | Son Güncelleme: 11.07.2010 14:07

İZMİR Konak'taki Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini, 2007 yılı Nisan ayında geziye götüren 39 yaşındaki Cumhur Çolak yönetimindeki otobüsün, Aksaray'ın Eskil İlçesi Bozcamahmut Köyü yakınlarında kamyonla çarpışması sonucu, çoğunluğu öğrenci 33 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin ailelerinin Milli Eğitim Bakanlığı'nı temsilen İzmir Valiliği'ne karşı açtığı ve kazandığı tazminat davası 3 ay önce sonuçlandı. Bakanlık, 1 milyon TL tutan tazminatı bugüne kadar ödemedi.Ölenlerin aileleri, 3 yıl önce, Milli Eğitim Bakanlığı'nı suçlayarak İzmir İdare Mahkemeleri'nde ayrı ayrı tazminat davaları açtı.

Kazada yaşamını kaybeden öğrenciler Fatma Çalmanda, Onur Çukurcubaşı, İbrahim Alaş, Beren Açan, Büşra Güven ve Begüm Güler ile öğretmen ve veliler Azize Sevinç, Deniz Evsen, Fatma Çukurbaşı, Nurhan Kılıçoğlu, Beyhan Saruhan, İsmet Alaş, Songül Açan ve İmadettin Açan'ın kanuni mirasçıları adına dava açan avukat Hadi Genç, okul yöneticileri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hizmet kusurlusu olduğunu iddia etti. Avukat Genç, yetkililerin gezi düzenlenen otobüslerin kapasitesi 46 kişi olduğu halde 64 kişinin binmesine göz yumduklarını öne sürdü. Mahkeme heyeti, davaları önce husumet yönünden reddetti.Davanın Milli Eğitim Bakanlığı'na değil, onu temsilen ildeki en üst mülki idare olan İzmir Valiliği'ne karşı açılmasını istedi. Mahkemenin bu isteğiyle davalar yeniden açıldı ve yargılama 1.5 yılda sonuçlandı. Trafik kazasında hayatını kaybeden 14 kişi için açılan 10 ayrı tazminat davasının 4'ü İzmir 2'nci İdare Mahkemesi'nde sonuçlandı. Kazada ölen öğrencilerden Büşra Güven'in ailesine 50 bin, velilerden Nurhan Kılıçoğlu'nun ailesine 60 bin, kendisi yaralı kurtulan fakat annesi Azize Sevinç'i kaybeden Furkan Sevinç ve ailesine 80 bin, öğretmen Beyhan Saruhan'ın ailesine 70 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

Daha sonra mahkemeye başvuran diğer 10 kişinin yakınlarının açtığı davalar da benzer tazminat rakamlarıyla sonuçlandı. Milli Eğitim Bakanlığı, 14 davada, yasal faiziyle birlikte ailelere toplam 1 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edilmiş oldu. İzmir Valiliği hukukçuları, İdare Mahkemesi'nin verdiği karara itiraz etti, ancak Danıştay, İdare Mahkemesi'nin kararını onayarak, ödenecek toplam 1 milyon TL'lik tazminat kararını kesinleştirdi.Kazanın üzerinden 3 yıl, davanın karara bağlanmasından bu yana 3 ay geçmesine rağmen, çocuklarını ve eşlerini kaybeden, ama hukuk mücadelelerini kazanan mağdur ailelere, bu tazminatlar ödenmedi. Ailelerin avukatı Hadi Genç, yasal süre olan 1 ay içinde ödenmesi gereken tazminatların, ödenek yokluğundan ödenmediğini belirtip, şunları söyledi:"Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilileri, telefonla görüştüğümüzde, Bakanlığın bu parayı ödeyecek kadar ödeneğinin bulunmadığını söylediler. Ne yapılması gerektiğini sorduğumuzda ise daha komik bir ifadeyle, bu tazminatları alabilmemiz için Maliye Bakanlığı'yla görüşmemezi, Milli Eğitim Bakanlığı'na tazminatların ödenebilmesi için ödenek çıkartılması konusunda baskı kurmamızı istediler. Kazandığımız davada, ailelerin haklarını almak için iki bakanlığın kapısında adete dilenci durumuna düşürüldük. Adaletin verdiği karara, gerek gerçek kişiler gerekse tüzel kişiler sonuna kadar uymak zorundalar. Umarım birileri mağduriyetleri her geçen gün artan bu ailelerin, acılarının daha da katlanmaması için tazminatların bir an önce ödenmesini sağlarlar."

Bahri KARATAŞ/İZMİR, DHA

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Tazminat İçin Ödenek Yok - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 06:19:34. #1.15#
title