Taylandlı Müslümanlar Danimarka'yı Protesto Etti

Taylandlı Müslümanlar Danimarka'yı Protesto Etti

Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Karikatürlerin Danimarka Gazetelerinde Tekrar Yayınlanması, Tayland'ın Başkenti Bangkok'ta Yaşayan Müslümanlar Tarafından Protesto Edildi.

Taylandlı Müslümanlar Danimarka'yı Protesto Etti

Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin Danimarka gazetelerinde tekrar yayınlanması, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yaşayan Müslümanlar tarafından protesto edildi.

Sabah namazından sonra başkent Bangkok'taki ünlü Lumphini Park'ta toplanan Müslümanlar, daha sonra Danimarka Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı protesto mitinginde sık sık tekbir sesleri yükseldi. Göstericilerin, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ve karikatürü yayınlayan kişinin resimlerini küçük düşürücü biçimde kartonlara çizmesi dikkat çekti. Elçilik önünde uzun süre slogan atan protestocular, Danimarka Büyükelçisi Michael Sternberg'in dışarı çıkmasını istedi. Dışarı çıkarak göstericilerin yanına gelen Sternberg, sorunun diyalogla çözülmesi için göstericileri elçilik binasına davet etti. Ancak göstericiler büyükelçinin önerisini reddederek, bina önündeki gösterilerine devam etti. Danimarka bayrağını yakan göstericiler bir süre sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

(KK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA