Tayland, Ülkedeki Yabancıların Güvende Olduğunu Açıkladı

Tayland, Ülkedeki Yabancıların Güvende Olduğunu Açıkladı

Tayland'da Yaşayan Vatandaşlarını Olası Terör Eylemine Karşı Uyaran Avustralya Hükümeti'ne Tayland Hükümeti'nden Yanıt Geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan Yapılan Açıklamada, Tayland'da Bulunan Tüm Yabancıların Hayatlarının Güvende Olduğu İfade Edildi.

Tayland, Ülkedeki Yabancıların Güvende Olduğunu Açıkladı

Tayland'da yaşayan vatandaşlarını olası terör eylemine karşı uyaran Avustralya Hükümeti'ne Tayland Hükümeti'nden yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tayland'da bulunan tüm yabancıların hayatlarının güvende olduğu ifade edildi.

Dün Avustralya Dışişleri Bakanlığı tarafından, Tayland'da bombalama eylemleri düzenleneceğine dair istihbarat alındığı, bu nedenle bu ülkede yaşayan veya bu ülkeye yolculuk eden Avustralya vatandaşlarının dikkatli olması gerektiği uyarısı yapılmıştı. Avustralya Hükümeti'nin yayınladığı bildiride, Tayland'da bulunan Avustralya vatandaşlarından, kalabalık yerlerde ve turistik tesislerde zorunlu olmadıkça uzun süre kalınmaması ve bilinmeyen yerlere gidilmemesi istenmişti. 24 saat sonra Avusturya'ya cevap veren Tayland Hükümeti, Tayland'daki tüm yabancıların güvende olduğunu belirtti. Tayland Ulusal Güvenlik Konseyi'nde konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sawanit Kongsiri, Avustralya'nın vatandaşlarını uyarmasının doğru olduğunu, ancak Tayland'daki durumun Avustralya'nın sandığı kadar kötü olmadığını ve tüm yabancıların hayatlarının ülke genelinde güvende olduğunu belirtti.

Tayland'da bulunan Rian Frish adlı Avustralyalı, ülkesinin uyarısına bir anlam veremediğini, bunun gereksiz bir uyarı olduğunu düşündüğünü kaydetti. New York City'den geldiğini söyleyen Amerikalı Paul Rickton ise, geldiği yerdeki durumun çok daha tehlikeli olduğunu, Avusturalya Hükümeti'nin açıklamasına katılmadığını ifade etti. Bir haftadır Tayland'da olduğunu belirten 37 yaşındaki Didier Daveu ise, Avustralya Hükümeti'nin bu açıklamasının provokasyon olduğunu, Avusturalya'nın daha önce yaptığı benzer açıklamaların da asılsız çıktığını ileri sürdü.

(KK-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA