Tayland'ın Yeni Başbakanı Belli Oldu

Tayland'ın Yeni Başbakanı Belli Oldu

Tayland'da 23 Aralık'taki Seçimlerin Ardından Bugün Parlamentoda Yapılan Oylama ile Başbakan Belli Oldu. İktidar ve Muhalefet Partilerinin Başbakanlık İçin Aday Gösterebildiği Tayland'da, Seçimlerin Galibi Halkın Gücü Partisi Lideri Samak Sundaravej, 163 Oya Karşı 310 Oy ile Başbakan Oldu.

Tayland'ın Yeni Başbakanı Belli Oldu

Tayland'da 23 Aralık'taki seçimlerin ardından bugün parlamentoda yapılan oylama ile başbakan belli oldu. İktidar ve muhalefet partilerinin başbakanlık için aday gösterebildiği Tayland'da, seçimlerin galibi Halkın Gücü Partisi lideri Samak Sundaravej, 163 oya karşı 310 oy ile başbakan oldu.

Tayland'da 23 Aralık'taki seçimlerden bu yana koalisyon kurma çabaları nedeniyle bir türlü gerçekleştirilemeyen başbakanlık seçimleri bugün yapıldı. Oylama işlemi yaklaşık 2 saat sürerken, 1 saatlik sayımın ardından, 310 oy alan 23 Aralık seçimlerinin galibi Sundaravej başbakan oldu. Daha önce askeri hükümete protesto eden Milletvekili Wiphuthalang Phattanaphumthai, seçim sonuçlarını, "Tayland'da bundan sonra demokrasi işlemeye başlayacak. Başbakanlık seçimleri, halkın en yüksek oyu verdiği kişinin

seçilmesiyle son buldu. Sundaravej, Tayland'da çoğunluğun oyunu almış ve bu pozisyonu hak etmiştir. Bundan sonra demokratik ortamda hızla kabineyi açıklayıp, daha sonra ülke meselelerine eğilme vaktidir" şeklinde değerlendirdi.

Yine daha önce cunta hükümetine karşı mücadele eden, sonrasında milletvekili seçilen Sutha Sunsang da, "Demokrasi tecelli etti. Bundan dolayı mutluyuz. Artık vakit geçirmeden ülke sorunlarını çözmeye başlamanın zamanı geldi. İlk turda sonuca ulaşmış olmaktan dolayı mutluyum, çünkü halkın sorunlarına eğilmek için zaman kazanmış olduk. Yatırımcılar ve iş yapmak isteyenler bizi bekliyor. İlk olarak, en önemli sorunumuz olan ekonomik durumu masaya yatırmak istiyoruz. Verdiğimiz mücadele ile demokrasinin geri

gelmesini görmekten mutluyum. Bundan sonra da mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

Başbakan olarak seçilmesinin ardından kralın huzuruna çıkacak olan Sundaravej, başbakanlığının kral tarafından onanmasının ardından kabineyi açıklayacak. Sundaravej'in hazırlayacağı kabine de kralın onayından geçecek.

(KK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA