Tayland'da Rahipler, Budizm'in Devletin Resmi Dini Olması İçin Eylem Yaptı

Tayland'da Rahipler, Budizm'in Devletin Resmi Dini Olması İçin Eylem Yaptı

Tayland'ın Başkenti Bangkok'ta Parlamento Binası Önünde Toplanan Yaklaşık 2 Bin Budist Rahip ve Rahibe, Devletin Resmi Dininin Budizm Olması İsteğiyle Gösteri Yaptı.

Tayland'da Rahipler, Budizm'in Devletin Resmi Dini Olması İçin Eylem Yaptı

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin Budist rahip ve rahibe, devletin resmi dininin Budizm olması isteğiyle gösteri yaptı.

Eski parlamento binası önünde kalabalık bir grup oluşturan Budist rahipler burada yaklaşık 5 saat kadar eylem yaptı ve eylemlerinde Tayland devletinin resmi dininin Budizm olmasını istedi. İstekleri gerçekleşinceye kadar eylemlerini devam edeceklerini ifade eden rahipler, anayasayı da kendilerinin yazmasını istiyor. Çeşitli illerden toplanan rahiplerden bazılarının, isteklerinin kabul edilmesi için 2 ay açlık grevi yürüttüğü ifade ediliyor. Grev boyunca sadece hayatta kalabilecek kadar yemek yiyen

rahipler, istekleri kabul edilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguluyor. Tayland'ın her yanından Bangkok'a akın eden rahip ve rahibelerin tüm masrafları Budist halkın bağışlarıyla karşılanıyor.

Rahip Maha Amphon yaptığı açıklamada, buraya Budizm'in ulusal din olarak kabul edilmesini istemeye ve barışı yaymaya geldiklerini söyledi. Askeri hükümetin bunu düzenlemesi halinde kralında memnun olacağını ifade eden Amphon, siyasilere herhangi bir karşıtlıklarının olmayacağını, tek amaçlarının Budizm'in devletin resmi dini olarak kabul edilmesi olduğunu kaydetti. Bir başka rahip Maha Vachira ise, Budizm'in devlet dini olarak kabul edilmesi için 8 gündür açlık orucunda olduğunu söyledi. Yeni kanunların

bu çerçevede hazırlanmasını istediklerini belirten Vachira, istedikleri gibi bir kanun hazırlanması için yardım edeceklerini kaydetti. Ülkenin güneyinde yaşayan Müslümanlar'ın bunu anlayışla karşılayacaklarını ileri süren Vachira, Müslümanlar'ın bu durumu bir terör sebebi olarak görmeyeceklerini sandığını ve Budizm'in devlet dini olsa bile diğer tüm dinlerle birarada yaşayacaklarını ifade etti.

Daha önce de benzer eylemler gerçekleştiren rahipler, istekleri doğrultusunda devletten bir destek görememişti. Son eylemin, 19 Eylül darbesinden sonra, darbeyi yapan Müslüman generale ve bu generalin güneydeki Müslümanlar'a fazla fon ayırmasına karşılık yapıldığı sanılıyor.

(KK-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA