Tayland'da Hükümetin İstifası İsteniyor

Tayland'da Hükümetin İstifası İsteniyor

Tayland'ın Başkenti Bangkok, Bugün Uzun Bir Aradan Sonra İlk Kez Geniş Katılımlı Bir Protestoya Ev Sahipliği Yaptı. Yaklaşık 50 Bin Kişinin Katıldığı Gösteride Yine Hükümet Hedef Alındı.

Tayland'da Hükümetin İstifası İsteniyor

Tayland'ın başkenti Bangkok, bugün uzun bir aradan sonra ilk kez geniş katılımlı bir protestoya ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı gösteride yine hükümet hedef alındı.

Halkın İttifakı Grubu'nun düzenlediği gösteri, yaklaşık 1 aydır devam eden gösterilerin en büyüğü oldu ve oldukça ses getirdi. Eski Başbakan Thaksin Shinawatra, şimdiki Başbakan Samak Sundaravej, Tayland içişleri ve dışişleri bakanlarının hedef alındığı gösteride, bu isimlerin hemen görevlerini bırakmaları istendi. 2006'daki 19 Eylül öncesi yine bu tür bir gösteri organize eden Halkın İttifakı Grubu, düzenlediği gösterilerle ve hükümete olan eleştirileriyle darbeye neden olmuştu. Hükümetin en büyük karşıtı durumundaki Halkın İttifakı Grubu'nun lideri Sonthi Limthongkul, aynı zamanda Tayland'da medya patronluğu yapıyor. Onlarca gazete, radyo ve 1 televizyon istasyonu bulunan Limthongkul'un televizyon istasyonu, geçen ay Başbakan Sundaravej'in talimatıyla kapatılmıştı. Kapatma kararından sonra sokağa çıkmaya karar veren Limthongkul, bugünkü gösterinin yapılmasına büyük maddi destek sağladı.

Ülkede yeni bir darbe olasılığının zayıf olduğu, ancak ekonominin ve sosyal durumun bu olaylardan ciddi olarak etkileneceği ifade ediliyor. Tayland halkını ikiye ayıran olayların, bazı işçi gruplarının da bu gruba katılmasıyla daha da büyümesi bekleniyor.

Eski Başbakan Thaksin Shinawatra'yı da hedef alan gösterilere,Taylandlı Müslümanlar da destek veriyor.

(KK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA