Taylan'da Aşırı Yağışlar: 37 Ölü, 10 Kayıp

Taylan'da Aşırı Yağışlar: 37 Ölü, 10 Kayıp

Tayland'ın Güneyindeki Trang Kentinde Dün Meydana Gelen Aşırı Yağışın Ardından Sai Rung Şelalesi'nin Taşması Sonucu 37 Kişi Hayatını Kaybetti, 10 Kişi de Kayboldu.

Taylan'da Aşırı Yağışlar: 37 Ölü, 10 Kayıp

Tayland'ın güneyindeki Trang kentinde dün meydana gelen aşırı yağışın ardından Sai Rung Şelalesi'nin taşması sonucu 37 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de kayboldu.

Tayland'da Budist takvimine göre yeni yılın kutlandığı günlerde tatili fırsat bilen Taylandlılar yoğun yağışın kurbanı oldu. Tatili Sai Rung Şelalesi'nde serinleyerek geçirmek isteyen 37 Taylandlı, aşırı yağışların taşırdığı şelalede hayatını kaybetti. Sel yüzünden şelale civarında da 10 kişi kayboldu. Kaybolan yakınlarını aramak için bugün şelale çevresine gelen Taylandlılar, yakınlarını bulamayınca umutsuzluğa kapıldı. Bölgede yaşayan Sunisa Pusuekharat isimli Taylandlı, yakınlarda yaşadığını, seli duyunca kocasıyla beraber geldiklerini ve gördüğü manzaranın ürkütücü olduğunu ifade etti. Her yerin çamur ve taşlarla kaplı olduğunu söyleyen Sunisa, sel sonrasında çok sayıda insanın sağa sola koşuştuğunu ve yakınlarını aradığını belirtti.

Selde oğlu ve eşini kaybeden Sutthichai Hannarong adlı Taylandlı ise, Budist rahiplerle şelaleye gelerek, ölen yakınları için dualar edip anılarına mum yaktı. Sutthichai, sel sırasında eşi ve oğlunun suda eğlendiklerini, kendisinin ise dışarıda yemek hazırladığını, ani sel ile karısını ve oğlunu bir anda kaybettiğini ifade etti. Tüm çabalarına rağmen bulamadığı ailesinin, 3-4 saat sonra görevliler tarafından cesetlerinin bulunduklarını söyledi. Şelale girişinde kağıtlara, ölenlerin isimleri yazıldı. Gelenler büyük bir merakla, akrabası veya arkadaşlarının listede isimleri olup olmadığına baktı.

Öte yandan Tayland meteoroloji yetkilileri, şiddetli yağışların devam edeceğini, sel baskınlarına karşı dikkatli olunması konusunda halkı uyardı.

(KK-OYK-OYK-OK-D)