Tavşanlı'da Ceza İnfaz Sisteminde Denetimli Serbestlik Konulu Panel Düzenlendi

Tavşanlı'da Ceza İnfaz Sisteminde Denetimli Serbestlik Konulu Panel Düzenlendi

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesinde Ceza İnfaz Sisteminde Denetimli Serbestlik Konulu Panel Düzenlendi.

Tavşanlı'da Ceza İnfaz Sisteminde Denetimli Serbestlik Konulu Panel Düzenlendi

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesinde Ceza İnfaz Sisteminde Denetimli Serbestlik konulu panel düzenlendi.

Kütahya Barolar Birliğinin organizasyonunda düzenenlenen Ceza İnfaz Sisteminde Denetimli Serbestlik konulu panel Tavşanlı Hüsnü Ordu Kültür Sarayında yapıldı. Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer'in konuşmacı olarak katıldığı Ceza İnfaz Sistemnde Denetimli Serbestlik konulu panele, Kütahya Vali Yardımcısı Ömer Eru, Tavşanlı Kaymakamı Mehmet Suat İlhan, Kütahya Başsavcısı Mehmet Şerif Ören, Tavşanlı Başsavcısı Osman Nuri Güler, Baro Başkanı, Hakimler, savcılar, avukatlar, askeri ve emniyet mensupları ile katılımcıların bulunduğu panel saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Tavşanlı Başsavcısı Osman Nuri Güler'in açılış konuşmasını yapması ile başladı.

Başsavcı Güler; Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetleri kanununun tanıtımını yapmamız gerekiyor, tüm Türkiye'de bunun anlatılması lazım, bu konuda kurumların çok bilgisi olmadığını bu amaçla bu paneli düzenleyen Barolar Birliğine teşekkür etti.

Kütahya Barolar Birliği Tavşanlı Temsilcisi Mehmet Karaduman ise; Bu konuda biz kurumların mensupları olarak fazla bilgimiz yok , gelenlerin buradan daha bilgili ayrılacaklarına eminim" dedi.

Konuşmacı olarak gelen Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer konuyla ilgili olarak; amacımızın toplumun güvenini sağlamak olduğunu, 1 Haziran 2005 tarihinden önceki yasa da hükümlülerin cezasını çektikten sonra denetimi bulunmuyordu, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerinin kurulumu ile denetimler daha rahat yapılmaya başlandı. Yeni ceza sistemiyle suçu işleyenler kanunun belirttiği ceza hükmüne göre suçlu hapis cezası yerine kurumlarda çalıştırılma cezası verildiğini, hükümlüyü ailesinden, toplumdan uzaklaştırmadan, kendisini de dışlanmış duygusuna kapılmasını da engellemek amacıyla bu cezaların verildiğini şunu da belirtmek gerekiyor hükümlülerin görevliler tarafından kontrol edilerek cezasını çektiklerini, başı boş olmadıklarını ifade etti. Yasadan bu yana 3 bin 25 hükümlüye, toplam 411 bin 374 saat kamu yararına çalıştırma cezası verildiğini kaydetti.

Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer; bu bağlamda Koruma Kurulları kurulduğunu salıverilen hükümlülerin, meslek ve sanat edinmelerinde, iş bulmalarında sanatı olanlara kredi sağlanmasında ve bunun gibi diğer konularda yardım edildiğini belirtti. Türkiye'de 133 kurulun bulunduğunu bunların şube müdürlükleri, kolluk, eğitim kurumları gibi ayrıldığını hükümlülere hepsinin farklı şekilde yardım ettiğini dile getirdi. Bu yasanın Avrupa'ya model olduğunu dile getirirken, Avrupa'da bunun pilot proje olarak başladığını, Türkiye'de ise 133 kurul kurulduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından sorulara cevap veren Vehbi Kadri Kamer'e panelin sonunda çeşitli hediyeler verildi.