Taviani Kardeşler: "Biz Türk Düşmanlığı Yapmadık"

Taviani Kardeşler: "Biz Türk Düşmanlığı Yapmadık"

Berlin Film Festivalinde Gösterilecek Filmler Arasında Yer Alan "La Masseria Delle Allodole" (Tarlakuşları Çiftliği) Filminin Ermenilerin Sözde Soykırım Tezini Desteklediği İçin Almanya'daki Türklerin Tepkisiyle Karşılaşabileceğine İlişkin Der Spiegel'de Yayımlanan Haber, Filmin Yönetmeni Taviani Kardeşler'i Rahatsız Etti.

Taviani Kardeşler:

Berlin Film Festivalinde gösterilecek filmler arasında yer alan "La masseria delle allodole" (Tarlakuşları Çiftliği) filminin Ermenilerin sözde soykırım tezini desteklediği için Almanya'daki Türklerin tepkisiyle karşılaşabileceğine ilişkin Der Spiegel'de yayımlanan haber, filmin yönetmeni Taviani Kardeşler'i rahatsız etti.

Paolo ve Vittorio Taviani, İtalyan haber ajansı Ansa'ya verdikleri demeçte, filmin bir Türk düşmanlığı biçiminde algılanmaması gerektiğini savunarak, "Biz tarihi belgesel değil, aşk filmi çektik. Türk düşmanlığı yapmadık. Her zaman olduğu gibi, gerçekle hayali harmanladık" dediler.

Taviani Kardeşler, film görülmeden protesto olasılığının gündeme getirilmesini doğru bulmadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Her şeyden önce gidip filmi görsünler: Bir filmde olması gereken biçimde, gerçekle hayali birbirine harmanlamış olduğumuzu fark etmek zor olmayacaktır. Tarihin dökümünü yapmak gibi bir iddiamız asla olmadı. 1915'te Ermenilerin maruz kaldıkları kıyımla yazgıları alt üst olmuş olan kadınların ve erkeklerin öyküsünü anlattık. İnanarak çektiğimiz bir film olduğu için vicdanen rahatız."