Tav, Tunus'taki İhaleyi Kazandı

Tav, Tunus'un Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanının İşletmesini, Tunus İdaresinden Devralarak Operasyona Başladı.

Tav, Tunus'taki İhaleyi Kazandı

TAV, Tunus'un Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanının işletmesini, Tunus idaresinden devralarak operasyona başladı.

TAV Havalimanları Holdingten yapılan yazılı açıklamada, Holding'in, 31 Aralık 2007 gecesi saat 00.00 itibarıyla Tunus'un Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanının işletmesini üstlendiği ifade edilerek, 40 yıl süreyle Holding tarafından işletilecek havalimanının, yılda 4,3 milyon yolcuya hizmet verdiği bildirildi.

Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanının halihazırda 3,5 milyon yolcu kapasitesine rağmen, hizmet verilen dış hat yolcu sayısının yılda 4,3 milyona ulaştığı, terminal kullanım alanı 28 bin metrekare olan havalimanının 18 bin metrekare oturma alanına sahip bulunduğu ve havalimanından 2007'de 35 bin uçuş gerçekleşirken kargo kapasitesinin de 900 tona ulaştığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, TAV Havalimanları Holdingin, Temmuz ayında temeli atılan Enfidha Zine El Abidine Ben Ali Havalimanının işletmesini ise 2009'un ilk yarısı itibariyle üstlenmesinin planlandığı, her iki havalimanının işletmesinin, 40 yıl süreyle holding tarafından gerçekleştirileceği kaydedildi.

TOPLAM 35 MİLYON YOLCU

Açıklamada, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Monastir Habib Bourguiba Uluslararası Havalimanının işletmeye açılması iki ülke arasında tarihe dayanan bağların ve ticaret ilişkisinin gelişmesinde vesile olacaktır. Avrupa'daki pek çok başkente sadece 2 saat uzaklıkta olan bu turizm cenneti ülkenin havalimanını işleterek TAV Havalimanları Holding'in hizmet kalitesini ve bilgi birikimini Gürcistan'dan sonra Tunus'a da taşıyacağız. Böylece TAV Havalimanları Holdingin işlettiği havalimanlarını kullanan yolcu sayısı da 35 milyona ulaşacak.”

Öte yandan, TAV Havalimanları Holding A.Ş'den Borsaya yapılan açıklamada, “TAV Havalimanları Holding A.Ş'nin tamamına sahip olduğu TAV Tunisie SA, Tunus'ta bulunan Monastir Habib Bourguiba Havalimanını 1 Ocak 2008 tarihi itibariyle işletmeye başlamıştır. İşletme süresi Mayıs 2047'ye kadar sürecek olup işletme hava trafik kontrol dışında tüm havalimanı faaliyetlerini kapsayacaktır” denildi.

Kaynak: DHA