Tatvan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Öğrencileri Yurt Dışında Staj Yapacak

Tatvan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Öğrencileri Yurt Dışında Staj Yapacak

Bitlis Tatvan Tatvan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri, Van Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ile ortaklaşa hazırlanan 'Balıkçı Gemisinde Manevra' adlı proje ve 'Üç Boyutlu Gemi Tasarım ve Modelleme Eğitimi Projesi' kapsamında yurt...

Tatvan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Öğrencileri Yurt Dışında Staj Yapacak

Bitlis Tatvan Tatvan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri, Van Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ile ortaklaşa hazırlanan 'Balıkçı Gemisinde Manevra' adlı proje ve 'Üç Boyutlu Gemi Tasarım ve Modelleme Eğitimi Projesi' kapsamında yurt dışında staj yapacak.

2012 Teklif Çağrısı Döneminde Leonardo da Vinci-Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı Hareketlilik Projeleri çerçevesinde sunulan proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamlanarak, sonuçlar ilan edildi.

Ulusal Ajans'a sunulan 2 bin 261 proje teklifinden 2 bin 57'si ön değerlendirme kriterlerini karşıladı. Teklifler, içerik değerlendirmesine alınarak her biri en az iki bağımsız dış uzman tarafından değerlendirildi.

Bunun sonucunda 320 proje teklifi mevcut bütçe imkanları çerçevesinde Değerlendirme Komitesi tarafından desteklenmeye değer bulunurken, 99 proje teklifi de yedek olarak tespit edildi.

Tatvan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Erhan Tunç, lisenin, mevcut bütçe imkanları çerçevesinde Değerlendirme Komitesi tarafından desteklenmeye değer bulunan 320 proje arasında yerini aldığını belirtti. Tunç, Van Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi ile ortaklaşa hazırladıkları 'Balıkçı Gemisinde Manevra' adlı proje ile 14 öğrenci, 2 refakatçi öğretmenin, ikinci projeleri olan 'Üç Boyutlu Gemi Tasarım ve Modelleme Eğitimi Projesi' ile de 15 öğrenci, 3 refekatçi öğretmenin yurt dışına staj yapma fırsatı bulacağını söyledi.

Okul Müdürü Tunç, Hayatboyu Öğrenme Programı LDV Hareketlilik IVT türünde olan ve toplam 28 öğrencinin faydalanacağı eğitim faaliyetinin, dörder haftalık iki akış şeklinde gerçekleştirileceğini kaydetti. Tunç, birinci akışın Almanya'nın Cuxhaven şehrinde, ikinci akışın ise yine Almanya'nın Rostock şehrinde, 4 Kasım-2 Aralık 2012 tarihleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleştirileceğini belirtti.

İkinci proje olan 'Üç Boyutlu Gemi Tasarım ve Modelleme Eğitimi Projesi' ile 15 öğrenci, 3 refekatçi öğretmenin, 3-15 Şubat 2013 tarihleri arasında İtalya'ya eğitime gideceklerini ifade eden Tunç, yurt dışında eğitime katılacak olan öğrencilerin, açık denizlerde her türlü hava şartlarında, balıkçı gemisi yönetimi ve manevra kabiliyetleri konusunda bilgi ve beceri kazanmaları, iş hayatına entegrasyonlarının sağlanması, girişimcilik, ekip çalışması, sosyal uyum becerilerinin gelişmesi, genel ve mesleki yabancı dil yeterliliklerinin gelişmesi ve Avrupalılık bilinci kazanmalarını amaçladıklarını sözlerine ekledi.