Tatvan'da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Tatvan'da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Tatvan ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile, düzenlenen törenle barıştırıldı.

Tatvan'da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Tatvan ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile, düzenlenen törenle barıştırıldı.

Tatvan ilçesindeki bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen barış töreni, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Duaların edildiği barış töreni sonucunda husumetli Taş ve Kaçmaz ailesinin bireyleri kucaklaşarak barıştı.

Barış törenine katılan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, konuşmasına başlamadan önce "Afrin'de şehit olan 8 kahramanımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabırlar, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz" dedi.

Vali Ustaoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"İlimizde sosyal bir kangren olan ve yıllardır süren bu tür problemlerin düzeltilmesi konusunda gösterilen ilgi ve alaka şunu gösteriyor ki buna susamışız, buna çok ihtiyacımız var. Bu tatil gününde kendinden fedakarlık ederek bu konunun çözümü için burada bulunan tüm arkadaşlarımıza, katılımından dolayı teşekkür ediyorum. Ortadoğu coğrafyasına baktığımız zaman aralarımıza birilerinin nifaklar sokarak bizi bir araya getirme noktasında da nasıl bir strateji yürüttüklerini görüyoruz. Yerelde de bizim bunları yaşamamamız ve şeytanı sevindirmememiz lazım. Bizim yiğitlerimiz ve kahramanlarımız ülkemizin huzuru için ve güvenliğimiz için mücadele verirken, bizim de yerelde bu tip sosyal problemleri haletmemiz noktasında elimizi taşın altına koymalıyız. Allah rızası için dinimiz için bu tür konularda herkesin fedakar olması lazım."

Son zamanlarda ilçede husumetli olan 3 ailenin barışmasına vesile olduklarını belirten Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise 8 ay önce üzücü bir hadisenin yaşandığını ve kavgada bir kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, aralarında husumet oluşan iki ailenin barışması konusunda çaba sarf eden herkese teşekkür etti.

Törene, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, ailelerin barışmasına arabulucu olan Eski Belediye Başkanı Süleyman Kara, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, kurum amirleri, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA