Tatile Çıkacaklar Dikkat

Köln Başkonsolosluğundan Önemli Tatil Uyarıları

02.05.2010 18:07 | Son Güncelleme: 02.05.2010 18:07
Tatile Çıkacaklar Dikkat

KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞUNDAN ÖNEMLİ TATİL UYARILARI

Köln Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Utku Atahan, tatile çıkacak kişilerin pasaportlarının geçerlilik sürelerinin makul oranda uzun olması ve askerliğini yapmamış olanların askerlik ertelemelerini yaptırmaları gerektiğini belirterek kara yolu ile yola çıkacaklar için de bazı uyarılarda bulundu.

Tatil sezonunun yaklaşması ile tatil hazırlıklarının başlaması üzerine Köln Başkonsolosluğu tatile gidecek olanları dikkat etmeleri gereken bazı önemli konularda uyardı. DHA'ya bilgi veren Köln Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Utku Atahan, tatile çıkacak olanların pasaportlarının geçerlilik sürelerinin makul oranda uzun olması, askerliğini yapmamış olanların askerlik ertelemelerini yaptırmaları gerektiğini belirterek kara yolu ile yola çıkacaklar için de bazı uyarılarda bulundu. Her yıl sıla yolunda bazı istenmeyen durumların yaşandığını, yolculuk esnasında sorun yaşanmaması için bazı önemli konulara değinen Utku Atahan şunları söyledi: ?Tatile gidecek vatandaşlarımızın öncelikle pasaportlarının geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri gerekiyor. Pasaportlarının geçerlilik süresi bitmiş ise ya da bitmeye yakınsa en kısa sürede bağlı bulundukları dış temsilciliklerimize giderek pasaport sürelerinin uzatılmasını talep etmeleri gerekiyor. Tatile çıkacakların pasaport sürelerinin makul düzeyde mesela en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekli. Bunun dışında pasaport ve kimlik gibi evraklarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekiyor, bu çok önemli. Bazen vatandaşlarımız tatil telaşından dalgınlıkla evlerinde unutabiliyorlar. Ayrıca Türkiye'ye gidecek erkeklerin tatile çıkmadan önce askerlik işlemlerini halletmiş olmaları gerekiyor. Eğer askerlik erteleme süreleri bittiyse bu süreyi uzatmaları ya da dövizle askerlik yapacaklarsa bu işlemleri de yapmış olmaları gerekiyor.?

KARA YOLU İLE YOLCULUK EDECEKLER DİKKAT

Kara yolu ile yola çıkacaklar için de uyarılarda bulunan Atahan, ?Kara yolu ile tatile gidecek vatandaşlarımızın, yol güzergahındaki ülkelerin mevzuatı, ne gibi bilgi talep ettiği hakkında, vize, pasaport talepleri, otoban ücretleri gibi hususlar hakkında yola çıkmadan bilgi edinmelerinde fayda var. Bu hususlara dikkat edilmesi ile rahat bir yolculuk yapabilirler. Otomobilleri ile yola çıkanlar ayrıca trafik kurallarına uyup, emniyet kemerlerini takarak, hız sınırını aşmadıkları taktirde mutlu ve huzurlu bir şekilde sevdiklerine kavuşabilirler? şeklinde konuştu.

TATİL AYDINLATMA PROJESİ

Dış İşleri Bakanlığı'nın internet üzerinden vermiş olduğu ?Tatil aydınlatma projesi? hakkında da bilgi veren Utku Atahan, ?Dış İşleri Bakanlığı'nın internet sitesinde vatandaşlarımızı tatile gitmeden önce aydınlatan, kara yolu ile gideceklerin güzergahları hakkında ülke ülke bilgi veren bir sayfası var. Tatile gidecekler www.mfa.gov.tr adresinden konsolosluk başlığı altında ?Tatil aydınlatma projesi? bölümünden her türlü önemli bilgiyi edinebilirler. Tatile çıkacak olanların yola çıkmadan önce mutlaka bu sayfadaki bilgileri okumalarını tavsiye ediyoruz? dedi.

Kaynak: DHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
title