'Tatil Yerinde Oy Kullanılamaz'

'Tatil Yerinde Oy Kullanılamaz'

Yüksek Seçim Kurulu (Ysk) Başkanı Muammer Aydın, Kişinin Gerçek Adresi Neresiyse Seçmen Kaydının da Oraya Kayıtlı Olması Gerektiğini Belirterek, 'Tatildeki Kişilerin Adresi Geçici. Kişi, 10 Günlüğüne Tatile Gitmiş, Seçim de O Döneme Denk Gelmişse Orada Oy Kullanma Olanağı Yok' Dedi.

'Tatil Yerinde Oy Kullanılamaz'

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, kişinin gerçek adresi neresiyse seçmen kaydının da oraya kayıtlı olması gerektiğini belirterek, ''Tatildeki kişilerin adresi geçici. Kişi, 10 günlüğüne tatile gitmiş, seçim de o döneme denk gelmişse orada oy kullanma olanağı yok'' dedi.

YSK Başkanlığı'ndan ayrılırken soruları yanıtlayan Aydın, uzun süreli tatil ya da adres değişikliği yapanların durumunun ne olacağının sorulması üzerine kişinin seçmen kütüğüne kaydının yapılabilmesi için muhtar tarafından o yerde oturduğuna dair ikametgah belgesi verilmesi gerektiğini vurguladı. Aydın, 9-21 Mayıs tarihleri arasında seçmenlerin ya da seçmen kütüğünde hiç kaydı olmayanların bu işlemi yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Aydın, Bilgisayar Destekli Seçmen Kütük Sistemi'nin çalışır durumda olduğunu belirterek, seçmen kütüklerinin Türkiye'nin her yerinde bilgisayar ortamında kayıtlı olduğunu söyledi.