Tatil Beldeleri Yanıyor!

Tatil Beldeleri Yanıyor!

Bodrum, Manavgat, Çeşme ve İzmir'de Ardı Ardına Yangın Çıktı! Tuğba Özay'ın Çiftliği de Zarar Gördü!

Tatil Beldeleri Yanıyor!

BODRUM, MANAVGAT, ÇEŞME VE İZMİR'DE ARDI ARDINA YANGIN ÇIKTI! TUĞBA ÖZAY'IN ÇİFTLİĞİ DE ZARAR GÖRDÜ!

Dün Bodrum'da 400 hektarın kül olmasına neden olan yangınla ilgili konuşan Muğla Valisi Temel Koçaklar, çıkış nedenine dair geniş bir araştırmanın soğutma çalışmalarıyla eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü açıkladı. Koçaklar, geniş çaplı yapılan araştırmada sabotaj ihtimalinin de göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bu sabah çıkan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılan yangında, 60 hektarlık kızılçam ormanı kül oldu. Tarlalardaki evlerin de yandığı yagında, söndürme çalışmaları sırasında 7 kişi dumandan zehirlenip, hastaneye kaldırıldı. Manken Tuğba Özay'a ait Poyraz Çiftliği'ne kadar ulaşan alevlerin ulaştığı yangında, çiftlik bahçesindeki şark köşesi olarak düzenlenen bölüm de kül oldu. Poyraz Çiftliği'nde Tuğba Özay'ın kaldığı ev ise şans eseri alevlerden zarar görmedi.

Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu, "Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük çekiyoruz. Alevler köyün etrafını kuşatmaya başladı. Ekiplerimiz tüm gücüyle söndürme çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Yangın söndürme çalışmalarına, Antalya'nın yanı sıra Muğla, Denizli ve Silifke'den 5 helikopter, 6 uçak, 50 arazöz, 7 dozer ve 400 personel katılıyor. Köylüler de söndürme çalışmalarına destek veriyor. Olay yerine giden Antalya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, "Yangını kontrol altına almak için tüm ekiplerimiz var gücüyle çalışıyor. Bucakşıhlar'da 3 tarla evi yandı. Köydeki evler dağınık olduğu ve aralarında 200- 300 metre mesafe bulunduğu için çok büyük bir tehdit yok. Köyün boşaltılması diye birşey de şu an için söz konusu değil" dedi.

İZMİR'DE DE YANGIN ÇIKTI

İzmir'in Menderes, Menemen, Selçuk ve Çeşme ilçelerinde de orman yangını çıktığı, yer ekipleri, helikopter ve uçaklarla söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Menderes ilçesine bağlı Çilene Köyü ile Menemen ilçesinin Muradiye mevkisinde orman yangınları çıktı.

İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, yangınlara çok sayıda yer ekibi, arozöz, helikopter ve uçaklarla müdahale edildiğini söyledi. Yangınların yeni çıktığını ve henüz büyük bir alana yayılmadığını kaydeden Üzmez, büyümemesi için ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Kaynak: Gecce