Tataristan'da 'Yeraltı Tarikatı'

Tataristan'da 'Yeraltı Tarikatı'
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Tataristan'da tarikata mensup 27'si çocuk 70 kişinin, 12 yıldan bu yana yeraltındaki sığınakta yaşadıkları ortaya çıktı.

Tataristan Cumhuriyeti'nde bir tarikata mensup 27'si çocuk 70 kişinin, 12 yıldan bu yana yeraltında oluşturulan sığınakta yaşadıkları ortaya çıktı.

Avrupa'daki televizyonlar, Tataristan müftüsü ve yardımcısına düzenlenen suikast sonrası Rus polisinin başlattığı aramada yeraltında yaşayan tarikat üyelerinin bulunduğunu aktardı. Görünüşte 3 katlı bir bina olan tarikat üyelerinin yaşadığı sığınağın bodrum katlarında 6 metrekarelik 30 ayrı oda olduğu tespit edildi. Polis timleri binanın bodrum katından aşağıya doğru kazılarak 8 katlı bir sığınak oluşturulduğunu açıkladı. 2000 yılında dünya ile bağlantılarını kesen tarikat üyelerinin dışarı çıkmamaları ve diğer insanlarla görüşmemelerinin istendiği belirtildi. Burada doğan çocukların bir bölümünün tarikatın ortaya çıkarıldığı güne kadar güneş ışığı görmedikleri belirtildi.

Toplam 60 yetişkin 15 de çocuğun burada yaşamasını sağlayan oluşumun önde gelen ismi Feyzrahman Satarov'un 1990'lı yıllarda kendisini din önderi ve sığınağını da İslam Devleti olarak ilan ettiği kaydedildi. Kurtarılan çocuklar tedavilerinin ardından sosyal servis tarafından korumaya alınacak. Medresenin bulunduğu bölgenin bağımsız İslam Cumhuriyeti olduğunu söyleyen tarikatın 83 yaşındaki lideri Faizrakham Satarov'un daha önce 70 müridini hücrede yaşamaya zorladığı ortaya çıktı.

Rusya başsavcılığı sapık tarikatla ilgili soruşturma yaparken tarikatın önde gelen ismi Satarov'un, kanun dışı inşaat yapma ve kendi eliyle kanun oluşturma suçlarından hakim karşısına çıkarılacağı kaydedildi.

Toplumdan kendilerini soyutlayarak yaşayan tarikat üyelerinden sadece bazıları medreseden dışarı adım atabiliyor.

Tataristan'da 'Yeraltı Tarikatı'
Tataristan'da 'Yeraltı Tarikatı'

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title