Taşköprü Orman İşletmesi Müdürü Besi'den Açıklamalar

Taşköprü Orman İşletmesi Müdürü Besi'den Açıklamalar

Kastamonu'nun Sarımsağıyla Ünlü İlçesi Taşköprü'nün Orman İşletme Müdürlüğü 2006 Yılında Köylünün Ekmek Kapısı Oldu.

Taşköprü Orman İşletmesi Müdürü Besi'den Açıklamalar

Kastamonu'nun sarımsağıyla ünlü ilçesi Taşköprü'nün Orman İşletme Müdürlüğü 2006 yılında köylünün ekmek kapısı oldu.

17 işletme şefliyle Türkiye'nin en büyüğü olan Taşköprü Orman İşletmesi 2006 yılında 11 milyon 951 bin YTL, satış geliri elde etti. İşletmenin 2006 yılını değerlendiren Taşköprü Orman İşletmesi Müdürü İbrahim Besi, 2006 yılında işletme olarak 11 milyon 951 bin YTL satış geliri elde ettiklerini, bunun yaklaşık 6.5 milyonunu köylüye işçi ücreti olarak verdiklerini, 2.5 milyon YTL gider harcayarak net karlarının 2 milyon 951 bin YTL olduğunu belirtti.

Bünyelerinde bulunan 17 adet işletme şefliğiyle, 224 bin hektar toplam alan ve 130 bini verimli orman alanıyla kendi alanlarında Türkiye'nin en büyüğü olduklarını ifade eden Besi, geçtiğimiz yıl 100 hektar orman gençleştirme çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi. Besi, 15 kilometre yeni orman yolu, 6 kilometre yangın emniyet yolu, 6 kilometre büyük onarım yoluyla 2 bin kilometrede yol tamir bakımı yaptıklarını dile getirerek, "Daha önce kapanan Hanönü İlçesi'ndeki Küreçayı Orman Deposu'nu tekrar açtık. Yine geçen yıl 70 bin metreküp yapacak enval, 50 bin metreküpte lif-yonga ürettik" dedi.

Taşköprü halkının orman sosyal alanlarından faydalanmak bakımından fakir olduğunu belirten İbrahim Besi, "Taşköprü merkeze yakın olması dolayısıyla da Küçüksu Göleti yanına bir ormaniçi dinlenme yeri yada kent ormanı yapmayı planlıyoruz. Aynı zamanda Orman Genel Müdürlüğü'nden talep ettiğimiz bir helikopteri yangın dönemi içersinde bekliyoruz" diye konuştu.

Besi, Taşköprü insanının bu şekilde ormanlardan faydalanmasını sağlamayı amaçladıklarını, bunun yanında 2 bin 250 hektarlık bir sahada da rehabilitasyon çalışması yaparak, hem köylüye ek gelir sağlanacağını hem de orman bakımının yapılacağını dile getirdi.

2007 yılı hedeflerinin 2006 yılının üzerine çıkmak olarak belirlediklerini söyleyen Besi, her yıl Taşköprü'de ağaçlandırma şubesi tarafından yüzlerce hektar alanın ağaçlandırıldığını yani her yıl ilçeye ortalama 500 bin fidan dikildiğini kaydetti.

(AK-BÖ-RO-RO-Y)