Taşıtı Olana Anında "Temiz Kağıdı"
Haberler » Güncel » Haber

Taşıtı Olana Anında "Temiz Kağıdı"

Gelir İdaresi Başkanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Cezalarında On-line Tahsilat ile Birlikte Araç Sahiplerine Anında 'Borcu Yoktur' Yazısı ile Fenni Muayene İzin Belgesi Vermeye Başladı.

Taşıtı Olana Anında

Gelir İdaresi Başkanlığı, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezalarında on-line tahsilat ile birlikte araç sahiplerine anında ''borcu yoktur'' yazısı ile fenni muayene izin belgesi vermeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, motorlu taşıtlar vergisinde ''sorgulu tahsilat'' adıyla geçen yıl başlatılan plaka ile vergi yatırma uygulaması, yeni düzenlemelerle ''on-line'' tahsilat ve ''anında belge''ye dönüştürüldü.

Bu çerçevede 21 bankada, motorlu taşıtlar vergisinin ve trafik para cezalarının on-line tahsil edilebilmesine dönük altyapı oluşturuldu.

Yeni devreye giren sistem ile araca ilişkin başka bir vergi ve ceza borcu bulunmaması şartıyla, on-line çalışan otomasyonlu (e-VDO'lu) vergi dairesine kayıtlı taşıta ait fenni muayene izin belgesi, herhangi bir ilin, herhangi bir e-VDO'lu vergi dairesinden anında alınabilecek.

Vatandaşların ''Temiz Kağıdı'' olarak nitelediği taşıtın satış veya devrine ait ilişik kesme belgesi ise yine hiç beklenilmeden, aracın kayıtlı olduğu e-VDO'lu vergi dairesinden temin edilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığınca uygulamaya konulan yeni sistemde, VDO'lu vergi daireleri olarak adlandırılan otomasyonlu diğer vergi dairelerine kayıtlı araçlar için yapılan tahsilatlar da, Başkanlığa on-line olarak gönderilecek. Ancak bu tutarlar, banka tarafından EFT bilgileri gelene kalan sistemde bekletilecek. EFT bilgilerinin gelmesinin ardından da tahsilatlar, vergi dairesindeki mükellef hesaplarına otomatik olarak işlenecek. Bu süreç de ortalama 3 ya da 4 gün alacak.

Günümüzde, işlemleri anında merkeze ileten e-VDO'lu vergi dairelerine kayıtlı 7,5 milyon araç bulunuyor. VDO'lu vergi dairelerine kayıtlı araç sayısı da 2,9 milyon olarak belirleniyor.

Bu arada Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu da, 'Motorlu taşıtlar vergisi ve cezalarla ilgili uygulamalarımız da bu amaca dönüktür. Başlattığımız düzenleme ile vatandaşlarımıza anında fenni muayene ve (Borcu yoktur) yazısı alma imkanını getirdik'' dedi.

Yetkililer, sonraki aşamalarda internet ortamında bu belgelerin temin edilebileceğini vurguladılar.

On-line tahsilat ile araç sahiplerine anında ilişik kesme belgesi ve fenni muayene izin belgesi alma yolunu açan bankalar şunlar:

-İnternet bankacılığı ile de işlem yapanlar:

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Fortisbank, Türk Ekonomis Bankası, Finansbank, Denizbank, Tekstilbank, Anadolubank, HSBC Bank, Oyakbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu.

-Diğer bankalar:

Vakıflar Bankası, Alternatifbank, Tekfenbank.