Taşeron İşçilere Bakan Müjdesi

Taşeron İşçilere Bakan Müjdesi

Mehmet Şimşek, taşeron işçilerinin çalışma şartlarının düzeltilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Taşeron İşçilere Bakan Müjdesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, taşeron işçilerinin çalışma şartlarının düzeltilmesi ve birtakım istismarlara karşı korunmasına yönelik olarak çalışma yürüttüğünü bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulu'nda, 2012 Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 14. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Libya'ya, 200 milyon dolarlık kredinin uluslar arası bir anlaşma çerçevesinde verildiğini ifade eden Maliye Bakanı, "Libya'ya verilen para kredidir. Uluslar arası bir anlaşma imzalanmıştır. Bizim yaptığımız konu şu, verilen bu kredinin vadesi 2 yıldır. Libya hükümeti ile yapılmıştır. Şu andaki Libya hükümeti ile yapılmıştır" dedi.

-TAŞERON İŞÇİLERİN ÇALIŞMA ŞARTLARININ DÜZELTİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR-

Taşeron işçilerle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir çalışma yaptığını belirten Maliye Bakanı, "Bunların çalışma şartlarının düzeltilmesi ve birtakım istismarlara karşı taşeron işçilerin korunmasına yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir çalışma yapıyor" dedi.

-TUTUKLULUK SÜRELERİ-

Maliye Bakanı, tutukluluk sürelerine ilişkin, "Biz hiçbir masum vatandaşımızın bir gün dahi tutulmasını tasvip etmiyoruz ama şu anda bir süreç yaşanıyor. Bu süreç kısmen yargılamanın hızlandırılmasıyla ilgilidir. Türkiye'deki uygulamalar Avrupa müktesebatından da çok farklı değil. Masum vatandaşlarımızın bir gün dahi eğer masumlarsa tutulmasını tasvip etmiyoruz" dedi.

-HEDİYE TARTIŞMASI-

Maliye Bakanı, Başbakan'a, bakanlara verilen hediyelere yönelik sorunun tekrar yöneltilmesi üzerine de, "Soracağım arkadaşlara var mı böyle bir tespit yok mu diye. Önce hediye alanın beyan etmesi gerekiyor. Beyan etmesi için yaklaşık 6 bin 600 liranın üstünde bir değer taşıması gerekiyor. Dolayısıyla bu sadece Başbakan sadece bakanlar sadece milletvekilleri için değil bütün malvarlığı beyanını beyan etmek zorunda olanlar için geçerlidir, sizin için de geçerlidir. Dolayısıyla siz hediye aldıysanız beyan ettiyseniz biz tabii ki değerinin tespitini yaparız" dedi. - Ankara