Tarsus'ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Konferansı

Tarsus'ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Konferansı

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

Tarsus'ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Konferansı

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Koç, aromatik materyali olan ürünlerin çok daha kazançlı ve faydalı olduğunu söyledi.

Hüseyin Koç, Tarsus'ta bitkisel ürünler üreten Atay firması sahibi Yağız Yıldırım'ın Ticaret ve Sanayi Odası salonundaki toplantıda düzenlediği,

"Tarsus'ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği" konferansında, yaptığı konuşmada, küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklığın, tarımı olumsuz etkilediğini, kuraklıktan etkilenen çiftçilerin ise alternatif olarak aromatik materyale sahip dere otu, safran, kapari, ekinezya ve oğul otu gibi ürünlere yönelmesini istedi.

Herkesin, doğayla, kendisiyle, her şeyle barışık yaşaması gerektiğini, insanların eylem ve söylemleriyle güzel şeyler yapmaları gerektiğini belirten Koç, "Kuraklık ve iklim bozukluğu yaşıyoruz son yıllarda. Bunlar durup dururken bozulmadı. Kullandığımız yakıt, gaz, çürümüş materyallerin gazları atmosferde birikip olumsuz yönde yansıyor. Isı birikimi iklimlerde değişikliğe sebep oluyor ve üretim alanlarını da olumsuz etkiliyor. Ürün alınamıyor ve ekonomik gelişme sağlanamıyor" dedi.

Küresel ısınmanın tüm dünyanın genel ve önemli bir sorunu olduğunu ve şiddetini arttırdığına dikkat çeken Koç, bununda özellikle kuru tarım alanlarındaki üretim yapan üreticileri olumsuz etkilediğini vurguladı.

Koç, üreticiye, yöre şartlarına uygun ve geçimini en üst düzeyde temin edecek seviyede gelir getirici, tüketicilere de beklentilerine uygun katkı sağlayacak bitkileri önerdiği konuşmasında, kıraç, meyilli, taşlık bölgelerde dahi yetişebilen kapari, ekinezya, safran ve oğul otunun bölge açısından alternatif ürün olarak değerlendirilebileceğini dikkat çekti.

Safran ve kapari bitkisinin, boya, ilaç, kozmetik ve gıda sanayisinde ham madde olarak kullanıldığını ifade eden Koç, özellikle kaparinin, kuraklığın olduğu bölgelerde yetiştirilmekte olan mevcut bitkilerin gelirleriyle kıyas kabul edilemeyecek büyüklükte ekonomik değeri olan çok kârlı bir bitki olduğunu sözlerine ekledi.

Konferansı TEMA Tarsus Temsilcisi Nilgün Nokay Yılmaz ile çok sayıda ilgili davetli dikkatle dinledi.

- MERSİN