Tarsus'ta Biberiye Üretimini Teşvik

Tarsus'ta Biberiye Üretimini Teşvik
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Ahmet Can Erdoğan ? Mersin'in Tarsus İlçesinde Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Tarafından Yürütülen, Yörenin Önemli Tıbbi ve Aromatik Bitkilerinden Olan Biberiye Üretimini Yaygınlaştırmak, Yüksek Verim Elde Etmek Amacıyla 6 Yıl Önce Başlatılan Proje Kapsamında, Yüksek Verimli Biberiye Çeşitlerinin Belirlendiği Bildirildi

Ahmet Can Erdoğan ? Mersin'in Tarsus ilçesinde Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen, yörenin önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinden olan biberiye üretimini yaygınlaştırmak, yüksek verim elde etmek amacıyla 6 yıl önce başlatılan proje kapsamında, yüksek verimli biberiye çeşitlerinin belirlendiği bildirildi.

Proje yürütücüsü ve enstitü görevlisi Orman Mühendisi Haluk Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında 'kuşdili, hasalban, akpüren' olarak da bilinen biberiyenin Doğu Akdeniz yöresinin kıymetli tıbbi ve aromatik bitkilerinden biri olduğunu belirtti.

Türker, Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) finansal desteğiyle gerçekleştirdikleri 'Biberiyenin Kültüre Alınması ve Islahı' projesi kapsamında kültürü yapılabilecek en uygun biberiye çeşitlerinin selekte edilerek belirlendiğini ve bunlardan fidan üretildiğini kaydetti.

Islah çalışması sonucu Mersin merkezinde ve Tarsus'un Karabucak, Eshab-ı Kehf mevkisi ve Eskişehir köyünde olmak üzere toplam 8 dönümlük alanda deneme alanları kurulduğunu ifade eden Türker, şöyle devam etti:

'Proje ile bölgede toplanan ve daha sonra Araştırma Müdürlüğü'nde çelikle kopyalama yöntemiyle çoğaltılan 140 çeşit biberiyeden yaklaşık 50 bin adet fidan üretimi yaptık.

Projenin süresi olan 6 yıllık çalışma sonucunda biberiye çeşitlerinde kuru yaprak verimleri ve yağ oranlarına baktık. Sonuçta dekara 500 kiloya kadar kuru yaprak ile dekara 20 litreye kadar uçucu yağ verimi verebilen çeşitler tespit ettik. Belirlediğimiz en verimli çeşitlerden çelikle fidan üreterek, yöre çiftçisine gelir getirici bir alternatif olarak sunacağız.'

Biberiyenin ilaç, kozmetik, gıda sanayinde hammadde olarak kullanılmasının yanı sıra çok önemli bir ihraç ürünü olduğunu bildiren Türker, kazanılan bu pazarın kaybedilmemesi için elde edilen ürünlerin istenilen renkte, hastalıklardan arınmış, temiz, homojen ve belli oranda uçucu yağ ihtiva etmesi gerektiğini söyledi.

Türker, projenin amacının Doğu Akdeniz yöresinde büyük bir populasyona sahip biberiye bitkisini kültüre alarak, yüksek ve kaliteli bir ürün alınmasını hem de biberiye gen kaynaklarının korunmasına katkıda bulunmak olduğunu ifade ederek, 'Her bir çeşitten alınan örneklerle laboratuvarımızda uçucu yağ ve kuru yaprak tespitleri yapıldı. Üreticilerimize, tespit edilen dönüme en yüksek kuru yaprak ve uçucu yağ verimi veren biberiye çeşitleriyle yetiştiricilik yapmalarını önereceğiz. Böylece üretici dönümde ne kadar verim alacağını bildiği biberiyeyi üretecek' dedi.

Türker, biberiyenin Çanakkale-Erenköy, Mersin-Tarsus, Adana-Kozan ve Hatay-İskenderun'da süs bitkisi olarak da değerlendirildiğini kaydetti.

- DOĞADAN BİLİNÇSİZCE TOPLANIYOR-

Biberiyenin doğal ortamda bilinçsizce toplanılmasının birçok riski beraberinde getirdiğini anlatan Türker, 'Bu durum gen kaynaklarının erozyona uğramasına, elde edilen ürünün temiz, homojen ve standart olmamasına neden olmaktadır. Biberiyenin doğada bilinçsizce hasat edilmesi, doğal yetişme alanlarının üzüm bağlarına, yeni sanayi bölgelerine ve yerleşim alanlarına dönüştürülerek tahrip edilmesinden dolayı doğal yayılış alanları her yıl daralmaktadır. Dolayısıyla kontrolsüz toplama, hızlı sanayileşme, arazi açmacılığı ve erozyon gibi nedenlerle bu bitkiler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmektedir' diye konuştu.

Zengin bir floraya sahip olmasına karşın Türkiye'nin halen ilaç sanayiinde gereksinim duyduğu hammaddelerin büyük kısmını ithal ettiğini ifade eden Türker, şunları kaydetti:

'İthal edilen ilaç hammaddeleri arasında doğal olarak florada bulunan ve yetiştirilme olanağı olan bitkilerden elde edilen hammaddeler de bulunmaktadır. Oysa bazı sanayi kollarının ihtiyacı olan hammaddelerin ülkemizin tabi kaynaklarından elde edilmesi mümkün olduğu halde bunlar ithalat yoluyla karşılanmakta bu da önemli miktarlarda döviz kaybına sebep olmaktadır.

Gerek döviz gerekse kaynak israfı ülkemiz için ciddi problemleri gündeme getirmektedir. Bugün yurdumuzda doğadan toplanan ve ithal edilen tıbbi bitkilerin birçoğunun tarımını yapma olanağı bulunmaktadır.

Bu bitkilerin tarımının yapılması ile doğa tahribinin ve erozyonun önüne geçilebilecek, ayrıca ilaç yapımında kullanılacak hammaddelerin üretim artışının sağlanması ile döviz geliri de artırılabilecek, yeni istihdam olanakları yaratılabilecektir.'

Sağlıklı bir üretim planlaması yapabilmek için mevcut alanların, bu alanların büyüklüğünün, bu alanlardaki servet miktarının bilinmesinin zorunlu olduğunu bildiren Türker,'Bu amaçla ve yapılacak ıslah çalışmasına zemin hazırlayan, Mersin ve Adana yöresinde biberiye populasyonlarının tespiti çalışması enstitümüz tarafından yapılmıştır' dedi.

Türker, biberiye yetiştiriciliği ile ilgilenen çiftçilerin, selekte edilmiş biberiye fidanlarını Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsünden 50 kuruşa temin edebileceklerini sözlerine ekledi.

- BİBERİYE-

Eski Yunan ve Romalılar tarafından çok iyi bilinen biberiye, hem mutfakta hem de tıbbi tedavi amaçlı olarak kullanıla gelmiştir. Antik çağlardan beri hafızayı artırıcı etkisi olduğuna inanılan biberiye, terapide tedavi amaçlı olarak hasta odalarında yakılmak suretiyle havanın temizlenmesinde ve ayrıca 'bağlılık' sembolü olarak kabul edilerek düğün törenlerinde gelin tacına takılarak kullanılıyordu. Günümüzde ise biberiye dahilen kabızlığa karşı, hazım sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü olarak, haricen ise iltihaplı yaraların tedavisinde, uçucu yağı ise romatizma, adale ve baş ağrılarını dindirici olarak ağrı yerlerine ve alına sürülerek veya ilaç olarak kullanılıyor. Biberiye yaprağı çorbalarda, sosis, et, balık ve tavuk yemeklerinde baharat olarak, uçucu yağı antioksidan olarak gıda sanayinde, sabun, krem, deodorant, saç tonikleri ve şampuan olarak parfümeri ve kozmetikte ve ayrıca alkolsüz içeceklerde de kullanılıyor. Bitki ve ekstreleri antibakteriyel, antifungal ve antioksidant etkiye sahip olup, et ve yağların kalitesinin bozulmadan uzun süre saklanmasını sağlıyor. Ayrıca biberiye tüm vejetasyon mevsimi boyunca münferit halde, vejetasyon mevsimi dışında kış aylarında ise yoğun olarak açan çiçekleri ile arılar için iyi bir nektar kaynağı oluşturuyor.

(ACE-DAB-TLN) - MERSİN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title