Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği ile Opet Petrolcülük Arasında Anlaşma

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, Tariş Genel Müdürlüğü'nde Bir Toplantı Düzenleyerek, Ortaklarının Pamuk Üretiminde Büyük Maliyet Girdisi Oluşturan Akaryakıt Giderlerini Asgariye Çekebilmek Amacıyla Opet Petrolcülük ile İndirimli Yakıt Alımı Sağlayan Anlaşmaya İmza Attı.

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği ile Opet Petrolcülük Arasında Anlaşma

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, Tariş Genel Müdürlüğü'nde bir toplantı düzenleyerek, ortaklarının pamuk üretiminde büyük maliyet girdisi oluşturan akaryakıt giderlerini asgariye çekebilmek amacıyla Opet Petrolcülük ile indirimli yakıt alımı sağlayan anlaşmaya imza attı.

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Basri Özçoban, yakıt maliyetini daha aza çekmek amacıyla Opet ile geçen sene sağlanan anlaşmanın bu sene de devam edeceğini açıkladı. İndirim anlaşmasıyla Tariş Pamuk Birliği ortaklarının tüketeceği yakıtlarda ortaklara indirim yapılırken, Tariş çalışanlarının da bu indirimden faydalanabilmesi sağlandı. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Özçoban ile Opet Petrolcülük Genel Müdürü Güneş arasında imzalanan protokolle sağlanan indirimlerin 2008 yılı sonuna kadar devam edeceği bildirildi. Basri Özçoban, yönetim olarak projelerle bir yere varılacağına inandıklarını belirterek, "Opet ile yaptığımız görüşmelerde, ortaklarımızın her zaman yanlarında olacaklarının sözünü verdi. Anlaşmamız gereği ortaklarımız Opet servislerinden faydalanabilecekleri gibi tankerlerle dağıtım sistemlerinden de faydalanabilecek" dedi.

Opet Petrolcülük Genel Müdürü Aydın Güneş, geçen sene başlatmış oldukları uygulamanın başarılı bir şekilde devam ettiğini bu nedenle bu sene de anlaşmayı sürdürmek istediklerini kaydetti. Aydın Güneş, bu sene uygulamanın teknolojik ortama taşınacağını, Pamuk Birliği ortaklarına verilecek kredi kartları biçimindeki kartlarla hizmetin sağlanabileceğini söyledi. Güneş, bu uygulamanın Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, hedeflerinin 40 bin ortağa ulaşmak olduğunu belirtti.

Tariş Pamuk Birliği ile Opet arasında imzalanan anlaşma, Opet akaryakıt kartlarının isme özel olarak hazırlanıp mart ayında dağıtılmasıyla başlayacak. Nisan 2007 yılındaysa bütün Opet servislerinde uygulama başlayacak. Üretici ortaklara 7 ay vadeli sıfır faizle sağlanacak akaryakıt desteğinin üreticiler tarafından Tariş'e geri ödemesi ise, ekim ayı sonunda gerçekleştirilecek. Hazırlanan manyetik akaryakıt kartlarıyla kredili alımlarda, Tariş üretici ortakları 7 ay vadeli sıfır faizli, nakit alımlarda, Tariş çalışanları ve ortakları bir yıl süresince indirimli akaryakıt temin edebilecek.

Tariş Pamuk Birliği Başkanı Basri Özçoban, basın mensuplarından yöneltilen Tariş biodizel yakıt üretecek mi sorusunaysa, "2 senedir böyle bir çalışmamız söz konusu. Aydın'da kurulan fabrikamızın kapasitesi bu iş için çok uygun. Hedefimiz gelecek senelerde üreticimizin kendi ürettiği yakıtı tüketmesidir" şeklinde cevap verdi. Özçoban, tüketicinin kendi ürettiğini kullanması durumunda yakıt maliyetlerinin düşeceğini ve ülke ekonomisine katkı sağlanacağını vurguladı.

(EY-YK-RO-RO-E)

Kaynak: İHA