Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi Tanıtım Töreni (2)

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi Tanıtım Töreni (2)

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Köylerde Görev Yapmak Üzere 2 Bin 500 Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimi Görevlendireceklerini Açıklayarak, 'Köylüye Hizmet Köyde, Çiftçiye Hizmet Tarlada Olmalıdır' Dedi.

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi Tanıtım Töreni (2)

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, köylerde görev yapmak üzere 2 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekimi görevlendireceklerini açıklayarak, ''Köylüye hizmet köyde, çiftçiye hizmet tarlada olmalıdır'' dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi'nin (TAR-GEL) tanıtım toplantısı Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da iştirak ettiği toplantıya Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, milletvekilleri ve binlerce çiftçi katıldı. Proje kapsamında köylerde görev yapacak olan 2 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekimin de hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Bakan Eker, proje kapsamında istihdam edilen 2 bin 500 ziraat mühendisi, veteriner hekim ve su ürünleri mühendisinin yaklaşık 20 bin köye hizmet vereceğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bu kadar çok sayıda teknik personelin bakanlık tarafından köylerde görevlendirildiğini söyledi. Proje ile 'performansa dayalı ücretlendirme sisteminin' de Türkiye'de ilk defa bakanlık tarafından hayata geçirilmiş olacağına dikkat çeken Eker, projenin hizmet ve verimlilik ilkesine dayandığını kaydetti. Eker, tarım danışmanlarının köylerde çiftçilerle birlikte yaşayıp bilgilerini çiftçilerin tecrübesi ile birleştireceğini ifade etti.

Bakanlığın 2006 yılında başlattığı projeleri anlatan Bakan Eker, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi, tarımsal yayımın özelleştirilmesi, sertifikalı tarım işçileri projesi, havza bazlı destekleme projesi, meyve bahçelerinin yenilenmesi projesi ve gen kaynaklarının korunma projesinin bunlardan bazıları olduğunu kaydetti. Bugün başlatılan Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi ile 'Köylüye hizmet köyde, çiftçiye hizmet tarlada olmalıdır' anlayışını temel aldıklarını anlatan Eker, tarım danışmanlarına şöyle seslendi:

"Görev yerlerinizde elinizden geleni yaparak geçimini tarımla sağlayan insanlarımıza bilginizle faydalı olacağınıza ve tarım sektörünü daha ileri bir düzeye çıkarmak için azimle çalışacağınıza gönülden inanıyorum. Türk çiftçisi, teşkilatımız personeli ve sizlere emanettir."

Konuşmasında bakanlığın hedeflerini de anlatan Eker, 2013 yılı hedeflerini şöyle sıraladı:

"Tarımsal işletme ölçeğinin büyütülmesi, tarımsal ihracatın 35 milyar dolara yükseltilmesi, tarımsal gayri safi yurt içi hasılanın 61 milyar dolara ulaştırılması, istihdamın yüzde 19'a düşürülmesi ve rekabet gücünün artırılması, sözleşmeli üretimin ve enerji tarımının yaygınlaştırılması.''

Projeyi başlatan Teşkilatlandırma ve Destekleme Genel Müdürü Mustafa Taşan ise, bakanlık olarak tarımsal yayıma büyük önem verdiklerini belirtti ve bu çerçevede geçen yıl başlatılan sertifikalı tarım danışmanlık projesini geliştirerek TAR-GEL'i uygulama geçirdiklerini söyledi. Taşan, tarımda üretim ve verimi artırmak için yeni teknik ve teknolojilere ihtiyaç olduğunu dile getirerek, "Proje kapsamında bin 760 ziraat mühendisi, 731 veteriner hekim, 9 su ürünleri mühendisi istihdam edildi" dedi.

TAR-GEL Projesi kapsamında tarım danışmanlarından birinin görev yapacağı Ankara Şereflikoçhisar Yeşilyurt Köyü Muhtarı Mehmet Yüksel, proje sayesinde tarımda verimlilik ve gelirin artacağını belirterek, hayvan sağlığı ve üretimle ilgili her sorunda danışacakları bir mühendislerinin olacağını kaydetti.

Siirt'e bağlı bir köyde görev yapacak olan Tarım Danışmanı Özlem Özer ise, böyle bir projeyi başlattıkları için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, "Bize güvenebilirsiniz, elimizden geleni en iyi şekilde yapacağız'' diye konuştu.

Köylerde görev yapacak 2 bin 500 tarım danışmanın sözleşme törenine katılan Başbakan Erdoğan da, binlerce çiftçi ile de biraraya geldi. Halk oyunları gösterisi ile başlayan toplantıda 'Tarımda nereden nereye geldik' adlı hükümetin tarım politikalarını anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Toplantıya katılan tarım danışmanları ve çiftçiler, ''Sayın Başbakanım, Bu Toprağın Sesi Sizin Eserinizdir'', ''Teşekkür Ederiz'' yazılı pankartların yanında, bakanlığın da ''Nerede Tarım Orada Tarımcı'', ''Tarım Elçileri Köylerimizde'', ''Türkiye'de İlk Defa Performansa Dayalı İstihdam Modeli'' yazılı pankartlar ile Başbakan Erdoğan'a teşekkür mesajlarını iletti.

Toplantıda ayrıca Başbakan Erdoğan konuşmaya davet edilirken, havaya konfetiler fırlatıldı ve salon tavanında asılı yeşil-beyaz balonlar da çiftçilerin üzerine bırakıldı.

(SC-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA