Tarımda Toz İlaç Kullanımı ve Soğuk Hava Bal Üretimini Olumsuz Etkiledi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, Tarımsal Mücadelede Kullanılan Toz İlaçların Yasak Olmasına Rağmen Kullanılmasının Bal Üretimini Tehdit Ettiğini Söyledi.

Tarımda Toz İlaç Kullanımı ve Soğuk Hava Bal Üretimini Olumsuz Etkiledi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, tarımsal mücadelede kullanılan toz ilaçların yasak olmasına rağmen kullanılmasının bal üretimini tehdit ettiğini söyledi.

Sakarya'da fındıkçıların tarımsal mücadelede toz ilaç kullanması ve kış şartlarının uzun sürmesi bal üretiminde düşüş yaşanmasına sebep oldu. Kocaali ilçesi Çamdağ mevkiinde arıcılıkla uğraşan Şaban Kapar, bu yıl bal üretiminde düşüşün yaşandığını kaydetti. Fındıklıklarda toz ilaç kullanılması nedeniyle arıların büyük bir bölümünün telef olduğunu ifade eden Kapar, "15 yıldır arıcılıkla uğraşıyorum. Bu yıl acı bal için geldik. Ancak soğukların uzun sürmesi ve çiftçilerin toz ilaç kullanılması nedeniyle arılarımızın büyük bir bölümü telef oldu. Bu yüzden acı bal yapamadık. İlaçların bize büyük zararı var. Kovanlardaki arıların yarısının kırılmasına neden oldu. 1 hafta sonra Trakya'ya geçerek Ayçiçeği balı için kovanları kuracağız. İnşallah Ayçiçeği balında üretimimiz istediğimiz seviyede olur." dedi.

Recep Torun isimli bal üreticisi de kestane balı rekoltesinde büyük düşüş yaşandığını kaydetti. Üretimdeki düşüşün bal fiyatlarınada yansıyacağını dile getiren Torun, şunları söyledi, "Bu yıl fındıkçıların toz ilaç kullanması ve havaların kötü gitmesi arıların büyük bir bölümünün telef olmasına sebep oldu. Sakarya bölgesinde üretim çok düştü. 200 kovandan ancak 300 kilo bal çıkarabildik. Rekoltedeki düşüş bal fiyatlarınada yansıyacak. Geçen yıl kilosunu 9 YTL'ye toptancıya verdiğimiz kestane balını bu yıl 13-14 YTL'den vereceğiz."

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, CİHAN'a yaptığı açıklamada Türkiye'nin Çin'den sonra ikinci büyük bal üreticisi olduğunu belirtti. Türkiye'nin yıllık bal üretiminin 82 bin ton olduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye'de 4.6 milyon arı kovanı bulunduğunu bildirdi. Tarımsal mücadelede kullanılan toz ilaçların bal üretimine büyük zarar verdiğine dikkati çeken Yılmaz, "Türkiye'de tarımda toz ilaç kullanımı 2007 yılında tamamen yasaklandı. Türkiye bu konuda Avrupa Birliği'ne teahhütte bulundu. Yasağa rağmen toz ilaç kullanımı sürüyor. Toz ilaçlar stokların tükenmesi için piyasaya sürülüyor. Bu da başta arılar olmak üzere bir çok canlıya zarar veriyor, katliama neden oluyor. Ekolojik denge bozuluyor. Toz ilaç kullanımının durdurulması gerekiyor." şeklinde konuştu.