Tarımda Bor Kullanımı ile 2.5 Milyar YTL Gelir Artışı Sağlanacak

Tarımda Bor Kullanımı ile 2.5 Milyar YTL Gelir Artışı Sağlanacak

–enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarımsal Üretimde Bor Kullanımı Konusunda Başarı Sağladıklarını ve Yüzde 10-30 Arasında Verim Artışı Ortaya Çıktığını Açıkladı.

Tarımda Bor Kullanımı ile 2.5 Milyar YTL Gelir Artışı Sağlanacak

–Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tarımsal üretimde bor kullanımı konusunda başarı sağladıklarını ve yüzde 10-30 arasında verim artışı ortaya çıktığını açıkladı. Bor ile üretilen mikro besleyicilerin 2008 yılından itibaren genel kullanıma sunulabileceğini belirten Güler, üretim değerinde yüzde 10 artış sağlanabileceğini kaydetti. Türkiye'nin bitkisel üretim değeri 25 milyar YTL olduğundan, bor yardımı ile tarımsal üretimde 2.5 milyar YTL değer artışı sağlanabilecek.

ANKARA(ANKA)–Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tarımsal üretimde bor kullanımı konusunda başarı sağladıklarını ve yüzde 10-30 arasında verim artışı ortaya çıktığını açıkladı. Bor ile üretilen mikro besleyicilerin 2008 yılından itibaren genel kullanıma sunulabileceğini belirten Güler, üretim değerinde yüzde 10 artış sağlanabileceğini kaydetti. Türkiye'nin bitkisel üretim değerinin 25 milyar YTL olduğu dikkate alındığında, bor yardımı ile tarımsal üretimde sağlanacak değer artışı 2.5 milyar YTL olacak.

Güler, Ulusal Bor Enstitüsü Başkanı Erk İnger ve Eti Madencilik Genel Müdürü Orhan Yılmaz ile birlikte, bor madeninin tarımsal üretimde kullanımına ilişkin çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin dünya bor rezervlerinin yüzde 72'sine sahip olduğunun altını çizen Güler, rezerv büyüklüğünün 2.5 milyar ton olduğunu ifade ederek, "Bugünkü kullanım haliyle 500 yıl kadar yetecek rezervimiz var. Bunu katma değeri yüksek ürünler olarak satmak istiyoruz. 400 milyon dolar ciroya ulaştık" dedi. Rezervde dünya birincisi, piyasada dünya ikincisi olan Türkiye'nin özellikle Rusya'ya satışa başlayarak hem rezerv hem piyasada birinci hale geldiğini anlatan Güler, borun tarımda kullanımı için Atatürk, Selçuk, Ankara, Dicle Üniversiteleri ve Ordu Ziraat Fakültesi ile çalışma yaptıklarını ifade etti.

-BUĞDAY VERİMİNİ YÜZDE 35 ARTIRDI

Çalışma sonuçlarında; buğdayda yüzde 35, şekerpancarında yüzde 15, sarımsakta yüzde 22, yoncada yüzde 30, domateste yüzde 18, fındıkta yüzde 19 verim artışı sağlandı.

Güler, tarımsal üretimde bor kullanarak, hem bor madenini kullanacaklarını, hem tarımsal üretimi artıracaklarını hem de 4 milyon hektarlık çorak alanı tarıma kazandıracaklarını anlattı. Bordan 70 bin ton katma değeri yüksek uç ürün üreteceklerini belirten Güler, Türkiye'nin bor haritasını çıkaracaklarını söyledi. Buğday, fındık gibi geleneksel ürünlerin yanı sıra meyveler, biyodizel başta olmak üzere endüstriyel bitkilerde bor mikro besleyicisini kullanacaklarını anlatan Güler, "Borun farklı alanlarda; çimentoda, hidrojen üretiminde, veterinerlikte, insan sağlığı alanında kullanılması çalışmalarımız da olacak" dedi.

Eti Madencilik Genel Müdürlüğü'nün mikro besleyici için fabrika kurma çalışmasının sürdüğünü bildiren Güler, tesisin 2008'de tamamlanacağını kaydetti. Dünyanın bor haritasını da çıkaracaklarını belirten Güler, "Hem insani amaçlı, açlıkla mücadelede önemli adımlar atacağız hem de yeni ürünler geliştireceğiz" dedi.

Borun tarımsal üretimde kullanılması için iki yıl arazide deneme yapıldığını anlatan Güler, verim artışının ekonomik getirisinin sorulması üzerine, 25 milyar YTL'lik bitkisel üretim değerinde yüzde 10 artış olabileceğini, hatta oranın daha da artabileceğini söyledi.

-800 DERECEYE KADAR YANMAYAN MALZEME ÜRETİLDİ-

Ulusal Bor Enstitüsü Başkanı Erk İnger de, bor üzerindeki diğer çalışmalarını anlatırken, çinkoborat ile 800 dereceye kadar yanmayan boya ve malzeme ürettiklerini kaydetti. Bu malzeme ile izolasyon yapıldığında yangınlarda insanların hayatlarını kurtaracak zamanın sağlanacağını vurgulayan İnger, araba motorlarının ömrünü üç kat artıran ve yakıt tasarrufu sağlayan kimyasallar da ürettiklerini ifade etti.

Eti Madencilik Genel Müdürü Orhan Yılmaz da, bor kimyasalları satışının dört yılda 201 milyon dolardan 400 milyon dolara çıktığını söyledi. Üç senede 600 milyon dolar, sonraki üç yılda da 800 milyon dolar ciroyu hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, bor kimyasalları satışını 300 bin tondan 1,4 milyon tona çıkardıklarını ifade etti.(ANKA)

(YLD/NB/ZG)

Kaynak: ANKA