Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker: "Başörtüsü sorununu ortadan kaldıracağız"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker: "Başörtüsü sorununu ortadan kaldıracağız"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, başörtüsü sorununu çözeceklerini belirterek, "Başörtüsü üniversitelerde okuyan genç kızlarımızın kronikleşmiş sorunudur. Bu sorunu yeni anayasa ile birlikte ortadan kaldıracağız" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker:

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, başörtüsü sorununu çözeceklerini belirterek, "Başörtüsü üniversitelerde okuyan genç kızlarımızın kronikleşmiş sorunudur. Bu sorunu yeni anayasa ile birlikte ortadan kaldıracağız" dedi.

AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ve yerel seçimlerde izlenecek yolların belirlenmesi amacıyla kurulan Siyaset Akademisi'nin tanıtım toplantısına katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de AK Parti Hükümeti ile birlikte siyasetin irtifa kazandığını söyledi. Siyasette olduğu gibi Türkiye'nin birçok alanda sorunlar yaşadığını ifade eden Bakan Eker, 2002 yılından sonra başta siyasi ve iktisadi olmak üzere birçok sorunun ortadan kaldırıldığına dikkat çekti.

Başörtüsü sorununun yeni anayasa ile birlikte çözüleceğini ifade eden Eker, "Yeni anayasa ile birlikte Türkiye'yi artık yeni düzenlemelerle birlikte yöneteceğiz. Başörtüsü sorunu özellikle üniversitelerde öğrenim gören genç kızlarımızın kronikleşmiş bir sorunu idi. Anayasa değişikliği ile bu sorunun da ortadan kaldırılmasının yanı sıra birçok alanda da önemli sayılabilecek adımların atılmasını da sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, hiçbir dönemde yapılmayan hizmetleri kısa bir zaman dilimi içerisinde hayata geçirdiklerini dile getirerek şöyle konuştu: "Ekonomi, sağlık, tarım ve daha birçok alanda yapılmayanlar bu Hükümet döneminde gerçekleştirilmiştir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için özellikle kalkınma hamleleri başlatılmıştır. Bunun en çarpıcı örneği KÖYDES programıdır. Bu programa ayrılan bütçe 4.5 milyar YTL'dir. Ancak Güneydoğu'ya ayrılan bütçe ise 1.5 milyar dolardır. Bu da bu bölgeye verdiğimiz önemin en çarpıcı örneğini teşkil ediyor."

Kalkınmanın yerel yönetimlerle birlikte sağlanacağının altını çizen Bakan Eker, "Kalkınma öncelikle yerel yönetimlerle başlar. Bilindiği gibi 2009 yılında yerel seçimler var. Türkiye'deki AK Partili Belediye Başkanlarına bir bakalım. Onların idaresindeki illerin ne kadar gelişmiş olduğunu görürsünüz. İşte burnumuzun dibinde AK Partili bir Belediye olan Şanlıurfa var. Buraya bir gidin de nasıl güzel ve gelişmiş bir il olduğunu gözlerinizle görün. AK Parti siyasetini tabanına indirerek, başarısını bir kez daha göstermiştir. Neden Diyarbakır böyle olmasın? Biz işte AK parti siyaset akademisi ile böyle nitelikli elemanların yetişmesine katkıda bulunarak, geleceğin Belediye başkanlarını yetiştireceğiz. Onları tam donanımlı bir hale getirmek için bu akademi çalışmalarını aralıksız olarak sürdürecektir" dedi.

Gazeteciler, rektörlerin türbana gösterdiği sert tepkilere ilişkin bir soruya Bakan Eker, "Türbanla ilgili yorum yapmak istemiyorum. Bu konu ile direkt bağlantılı olanlar gerekli açıklamaları yapıyor ve yapacaklardır" karşılığını verdi.

HAKKARİ'DEN EDİRNE'YE KADAR BİR YÜREK DEVLETİ KURACAĞIZ

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt da Hakkari'den Edirne'ye kadar bir yürek devleti kurmayı amaçladıklarını anlattı. Türkiye'nin dünyada olması gereken birinci lige gençlerin omuzlarında yükseleceğini belirten Kurt, şunları kaydetti:

"Sizler AK Parti'nin kuruluşunda bu yana çok başarılı bir şekilde çalıştınız. Ama şu anda yolun belki yarısındayız. Şu anda önümüzde halkın hizmet beklediği alanlara dönük bir seçim süreci daha var. Özellikle bizim şehrimiz acılarla yoğrulmuş. Bu mübarek şehrin insanları bizden hizmet bekliyor. Bunca yıllık yoksulluğu, acının ve mahrumiyetin getirdiği sürece bir son vermemiz gerekir. Bu aşk, heyecan geçen seçimlerde halka rağmen diyenlere bir cevap verdiniz. O cevabı biz bu seçimlerde tekrar istiyoruz. Var mısınız arkadaşlar? Yüreklerinizi yoklayın. 111'lere karşı 500'ler var. Millet için devleti yüceltmek için var mısınız? Heyecanımız kaybolmayacak kimse umut etmesin. Hakkari'den Edirne'ye öyle bir yürek devleti kuracağız ki inşallah başta bizim şehrimiz olmak üzere ülkenin bütün insanların hiçbir zaman artık alan el olmayacak veren el olacak."