"Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarı"

"Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarı"

Hannover’de 12 16 Kasım'da düzenlenen fuara, Türkiye'den 91 firmanın katıldığı bildirildi
Fuarı gezen PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Konuk: "Ülkemizin trendi, gidişatı artık dünyada...

Almanya'nın Hannover kentinde 12-16 Kasım'da düzenlenen fuara Türkiye'den  91 firma katıldı.

Fuarlar kenti Hannover'de iki yılda bir Almanya Tarım Topluluğunca (DLG) düzenlenen alanında dünyanın en büyük ihtisas fuarı olan "AGRITECHNICA"ya bu yıl 49 ülkeden 2700'ün üzerinde firma katıldı. Bu yıl fuara 91 firmayla katılan Türkiye, katılımcı firma sayısında Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Çin'in ardından 6. sırada yer alıyor.

Fuarda ürünlerini sergiyeleyen Türk firmalarından Önallar ve Agriönal'ın yetkilisi Şenol Önal, Konya'da yerleşik 40 yıllık bir firma olduklarını ve yaklaşık 70 çalışanlarıyla 30'dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. 

Standlarında kendi yapımları olan tarla ilaçlama ve ekim makinalarını sergilediklerini belirten Önal, 2003 yılından beri fuarlara katıldıklarını belirterek, "Bir sıkıntımız yoktur, memnunuz. Hedefimiz, şirketimizi geliştirmek, ihracatımızı arttırmaktır" dedi.

Bursa'da yerleşik bulunan Fimaks firmasının Satış ve Pazarlama Müdürü Güven Çetin, 1975 yılında kurulan firmalarının 1988'den beri tarım makinaları ürettiğini belirterek, "Bu fuara, gübre dağıtım remorku, yem karma makinası, mısır sılaj makinası, ot toplama ve balya parçalama makinaları getirdik" ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılıkta kullanılan ürünlerini, Fransa, Hollanda ve Japonya'nın da arasında olduğu 71 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Çetin, "Bu arada, Mustafa Kemal Paşa'da  2. firmamızı kuruyoruz. Güzel yatırımlarımız var. Gün geçtikçe  ilginin arttığı fuardan da memnunuz" diye konuştu.

DLG Fuarcılık Genel Müdürü Nezih Suyaran, Türkiye'deki çiftçilerine danışmanlık yaptıklarını belirterek, "Tarla Günleri ve Tarım Teknoloji Ürünleri" adıyla Türkiye'de açık havada görsel uygulamalı iki fuarlarının bulunduğunu söyledi. 

Bu sene AGRITECHNICA'da Türkiye'den ilk kez rekor bir katılım olduğunu belirten Suyaran, "91 katılımcı firmamız 4478 metrekarelik bir alanda ürünlerini sergilemektedirler. İhracat yapmak  elbette  Türk firmaları için de çok önemli. Hannover fuarı, Tarım alanında dünyaya açılan bir pencere. Gün geçtikçe büyüyen Türkiye, tarım alanında da zirveye  yaklaşıyor" şeklinde konuştu.

Türk standlarını gezen Hannover Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Kudret Ceran ise Türk firmalarının batının dev firmaları ile aynı holde sergilenmesinin Türkiye'nin bu alanda gelişmesini gözler önüne serdiğini, 10 yıl önce ithal ettiğimi makinaları bugün Türkiye'nin üretir hale geldiğini vurguladı.

Fuarı gezmek için geldiler

PANKOBİRLİK yöneticileri ve üyelerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik ekip de Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarı'nı  gezmek amacıyla iki günlüğüne Hannover'e geldi. Fuarda grupla stantları gezen PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Hannover'de 200'e yakın, bizzat ziraatla doğrudan ilgili kişilerin fuarda yeniliklerle buluştuğunu kaydetti.

"Bu alanda dünya birikimlerini ülkemize transferinde ve bu birikimlerin ülkemizin şartlarıyla örtüşmesinde neler olabileceğini burada etüt etmeye, anlamaya çalışacağız" diyen Konuk, "Bu açıdan iki günlük  fuar çalışmalarımız çok değerli olacak.  Görmeye, öğrenmeye çalışıyoruz. Buraya katkılarımız olduğu gibi, buradan alacaklarımız da var" ifadelerini kullandı.

Fuar izlenimlerini de anlatan Konuk,  "Ülkemizin trendi, gidişatı artık  dünyada bize olan bakışı da değiştirdi. Birlikte iş yapma teklifleri ile karşılaşıyoruz. Bu da ülkemiz adına çok memnuniyet verici" dedi. - Wisconsin