Tarım İşçilerinin Çocukları Oyun Parkı İstiyor

Tarım İşçilerinin Çocukları Oyun Parkı İstiyor

19.03.2011 11:42 | Son Güncelleme: 19.03.2011 11:42
Tarım İşçilerinin Çocukları Oyun Parkı İstiyor

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Hayat Şartlarının İyileştirme Projesi Kapsamında, Yaşam Alanları İyileştirilen Tarım İşçilerinin Çocukları Oyun Parkı İstiyor.

Haşmet Bahadır Laçin - Başbakanlık genelgesi doğrultusunda uygulanan Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Hayat Şartlarının İyileştirme Projesi kapsamında, yaşam alanları iyileştirilen tarım işçilerinin çocukları oyun parkı istiyor.

Başbakanlık genelgesi doğrultusunda uygulanan METİP Projesi, Türkiye tarımının merkezlerinden Adana'nın Yumurtalık ilçesindeki tarım işçilerinin de yüzünü güldürdü.

Projeyi uygulayan Yumurtalık Kaymakamlığınca oluşturulan heyet, gezici tarım işçilerinin yoğun ve sürekli olarak yaşadığı beş pilot bölge seçti. Seçilen bu pilot bölgelerde tarım işçileri için 40 metre karelik birer hizmet çadırı yerleştirildi, su tesisatı çekildi. Bazı bölgelerde zemin tesviyesi ve dolgu çalışması yapıldı.

Gezici tarım işçilerinin yerleşim alanlarına 12 adet, her birinde bir duş ile 5 tuvaletin bulunduğu sosyal ihtiyaç kabinleri kuruldu. Bugüne kadar tuvalet ihtiyaçlarını dört tarafını bezle çevirdikleri iki taş üzerinde gideren tarım işçileri ilk kez fosseptik çukuru bulunan tuvalete kavuştu.

Proje kapsamında halk sağlığını koruma amacıyla 200 litre ilaç ve bu ilaçları atmak için bir ilaçlama makinesi alındı. Bu ilaçlarla çadırların bulunduğu alanlar sivrisinek başta olmak üzere diğer zararlılara karşı ilaçlanmaya başlandı.

İşçilerin yaşadıkları alanlara yeterli sayıda çöp konteyneri konularak bu yerleşim alanlarının belediyeler tarafından çöplerin düzenli olarak toplanması sağlandı.

-İŞÇİLER MEMNUN AMA TALEPLERİ VAR-

Yumurtalık ilçesinin Yeşilköy beldesinde, Yumurtalık Karataş yolu kenarında yoğunlaşan tarım işçileri Başbakanlığın talimatı doğrultusunda uygulanan proje ile adeta bir tarih yazıldığını, kaderlerinin değiştiğini ancak, birkaç taleplerinin daha bulunduğunu bildirdiler.

Tarım işçilerinden 27 yaşındaki Meral Sadak, yapılan çalışmalar için minnettar olduklarını, devletin kendilerine sahip çıkmasının da sevincini yaşadıklarını belirterek, "Bu bizim kendimizi güvende hissetmemizi de sağladı. Yapılan çalışmalar gerçekten çok güzel" dedi.

Sadak, yaşam koşullarının eskisinden çok iyi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Ama bulunduğumuz yer işlek bir yolun kenarında. Çocuklarımız sürekli bir tehlike içerisinde. Zaten hayatları boyunca tek bir oyuncakları bile olmadı. Çocuklarımız oyun parkı istiyor. Şehirli akranları gibi onlar için de birer oyun alanı oluşturulsa gözümüzün önünde hiç bir tehlike olmaksızın huzur içinde oynarlar."

Sadak, mutfaklarda olduğu gibi çamaşır yıkanması için de ortak kullanım alanı oluşturulmasını istediklerini belirterek, "Giyim eşyalarımız 2 ya da 3'ü geçmediğinden sürekli çamaşır yıkamak zorunda kalıyoruz. Çamaşır yıkama alanlarının oluşturulması bizi çok mutlu eder. Ayrıca okuma çağındaki 20 çocuğumuz servis olmadığı için 3 kilometre uzaklıkta bulunan okula gidemiyor" dedi.

METİP Projesi Adana Koordinatörü Hamit Cengiz ise Adana'da ne kadar çadır bölgesi varsa tamamını gezip kayıt altına aldıklarını belirterek, "Tarım işçilerinin yaşam koşulları eskisinden çok iyi ancak, yine talepleri olacaktır. Tarım işçilerinin yeni taleplerini kaymakamlıklara ileteceğiz" dedi. - ADANA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tarım İşçilerinin Çocukları Oyun Parkı İstiyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.10.2020 23:37:09. #1.15#
title