Tarım Destekleri 2 Taksitte Ödenecek

Tarım Destekleri 2 Taksitte Ödenecek

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Doğrudan Gelir Desteği (Dgd), Mazot ve Gübre Desteklerinin, İki Taksit Halinde Nisan ve Haziran Aylarında Ödeneceğini Açıkladı.

Tarım Destekleri 2 Taksitte Ödenecek

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Doğrudan Gelir Desteği (DGD), mazot ve gübre desteklerinin, iki taksit halinde Nisan ve Haziran aylarında ödeneceğini açıkladı.

TBMM Genel Kurulunda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde konuşan Eker, bazı illerde yem bitkileri prim desteğinin ödenmediğine ilişkin iddialar konusunda, "Bazı illerde primle ilgili ihbarlar alındı. Bu ihbarların değerlendirilmesi yapıldığı için prim ödemeleri yapılmadı. Halen 11 ilde inceleme sürüyor. İncelemenin tamamlanmasının ardından prim ödemeleri yapılacak. Yem bitki prim desteklerinin ödemeleri, bu yılın Temmuz ayında tamamlanmış olacak" dedi.

DGD, mazot ve gübre desteklerinin ödemelerinin birlikte yapılacağını kaydeden Bakan Mehdi Eker, "Üç desteğin ödemeleri, iki taksit halinde Nisan ve Haziran aylarında yapılacak. Nisanda 1 milyar 92 bin YTL, haziranda ise 1.3 milyar YTL prim ödenecek" diye konuştu.

Bakan Eker, geçen yılın ekim ve kasım aylarında meydana gelen sel felaketinden etkilenen 12 ilin prim ödemelerinin tamamının, şubat ayında yapıldığını kaydetti.

(AU-MEF-MEF-Y)

Kaynak: İHA