Tarım Bakanlığı: "Yeni Kuş Gribi İhbarı Yok"

Tarım Bakanlığı: "Yeni Kuş Gribi İhbarı Yok"

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Bu Yılki İlk Kuş Gribi Vakasının Görüldüğü Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinden ve Türkiye'nin Herhangi Bir Yerinden Yeni Bir İhbar Olmadığını Bildirdi.

Tarım Bakanlığı:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu yılki ilk kuş gribi vakasının görüldüğü Zonguldak'ın Çaycuma İlçesinden ve Türkiye'nin herhangi bir yerinden yeni bir ihbar olmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi Sazköy'de 19 Ocak'ta yapılan ihbar neticesinde alınan numunede ''H5N1'' virüsünün tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, il ve ilçe müdürlüğü tarafından 6 adet itlaf ve 6 adet dezenfeksiyon ekibinin kurulduğu, Sazköy, Aşağı İhsaniye, Gökçeler ve Filyos Sefercik Mahallesinde çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de kuş gribi vakası belirlenen Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Sazköy ile çevresindeki 3 yerleşim yerinde 591 hayvanın itlaf edildiğini bildirdi.

Erkmen, düzenlendiği basın toplantısında, alınan karar gereği il genelinde kanatlı hayvanların, Çaycuma ilçesinde ise kanatlı ve memeli hayvanların avlanmasının ikinci bir emre dek yasaklandığını söyleyen Erkmen, şöyle konuştu:

''Şu anda hayvanların itlaf işlemleri tamamlanarak, köyde dezenfekte işlemleri gerçekleştiriliyor. Köy ve çevresindeki karantina uygulaması 21 gün sürecek. Vatandaşlarımızın endişeye kapılmalarını gerektirecek durum söz konusu değil. Telef olmuş ve şüpheli hayvanlar görüldüğünde ilgili kuruluşlara mutlaka haber verilmesini istiyoruz.''

Erkmen, kuş gribi vakası sonucu tavuk ölümünün yaşandığı yerdeki ev halkından 7 kişinin gerekli sağlık kontrolleri yapıldığına da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Bu ailedeki bir ferdin avladığı yaban ördeğinden virüsün bulaştığını tahmin ediyoruz. Yaban ördeği pişirilip yenilmesinin ardından atıkları kümes hayvanlarına verilmiş. Virüsün bundan çıktığını düşünüyoruz. Ancak aile fertlerinde herhangi belirti söz konusu değil. Kümes hayvanları da bulundukları yerden çıkmadığından virüsün yayılmadığını düşünüyoruz. Ancak her türlü tedbiri aldık.''

Bu arada Avrupa Birliği Kuş Gribi Projesi uzmanlarından Rinus Van Den Ende ile beraberindeki heyet, Sazköy'de incelemelerde bulundu. Veteriner hekimler, canlı hayvanlardan kan örnekleri aldı.

Kaynak: AA