Tarım Bakanlığı: "Büyük Çapta Hayvan Kaçakçılığı Yok"

Tarım Bakanlığı: "Büyük Çapta Hayvan Kaçakçılığı Yok"

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ATO Raporunda Belirtildiğinin Aksine, Türkiye'de "Bazı Münferit Vakalar Dışında Büyük Çapta Kaçak Hayvan ve Et Girişi" Olmadığını Kaydetti.

Tarım Bakanlığı:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) raporunda iddia edildiğinin aksine Türkiye'de bazı münferit vakalar dışında büyük çapta kaçak ve et girişi olmadığını kaydetti.

Bakanlık, ATO'nun raporunda, Türkiye'de büyük oranda kaçak hayvan ve et girişinin olduğu ve hayvan sayısında görülen azalma sonucu protein açlığı tehlikesi bulunduğu iddiasının asılsız olduğunu savundu.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, "Raporda iddia edildiğinin aksine bazı münferit vakalar dışında büyük çapta Türkiye'ye kaçak hayvan ve et girişi söz konusu değildir. Bakanlığımızca sınırlarımızda kaçak hayvan ve et girişlerinin önlenmesine yönelik çok önceleri alınmış olan idari, istihbari ve güvenlik tedbirleri büyük titizlikle uygulanmaktıdır" denildi.

Bakanlık koordinasyonu ve Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı temsilcilerinin katılımıyla "Kaçakçılık Çalışma Grubu" oluşturulduğu belirtilen açıklamada, personel atamalarının da sınır bölgelerine öncelik verilerek yapıldığı ifade edildi.

Bakanlık ayrıca sınır bölgelerinde, yollarda ve gümrüklerdeki kontrolün buralardan sorumlu kurumlarla beraber çalışılarak yürütüldüğü ve hayvan hareketlerinde büyük artış görülen Kurban Bayramı öncesinde de denetimlerin arttırıldığı bilgisini verdi.

Türkiye'de 12 milyon civarında büyükbaş ve 30 milyon civarında da küçükbaş hayvan olduğunu belirtilen açıklamada, havyvansal ürünlerde 2002 yılından bu yana üretim artışı sağlandığı bildirildi.

Bakanlık ayrıca, Türkiye'de ruhsatlı 549 kırmızı et mezbaha ve kombinası ile 89 beyaz kombina ve kesimhanesinin bulunduğu, buralarda kesilen hayvanların dışında özellikle kırsal kesimde üretilip kesilen hayvanların da tüketim oranlarında önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

ATO, canlı hayvan kaçakçılığına dikkat çektiği Hayvancılık Raporu'nda, Türkiye nüfusunun 1990'dan bu yana yüzde 29.6 artış gösterirken hayvan varlığının yüzde 33.7 azaldığı belirtilmişti.

Raporda ayrıca, terör nedeniyle kırsal kesimde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan nüfusun sektörden uzaklaşmak zorunda kalması sonucu Türkiye'nin koyun varlığında önemli azalma meydana geldiği, 1980'de 48 milyon baş olan koyun varlığının 25 milyon başa gerilediği ve koyun varlığındaki 23 milyon baş civarındaki azalmanın ekonomiye maliyetinin ise 3 milyar doları bulduğu savunulmuştu.

Kaynak: ANKA