Tarım, 2007 Yılında Önemli Oranda Küçüldü

Tarım, 2007 Yılında Önemli Oranda Küçüldü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (Tzob) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarımın 2007 Yılında Önemli Ölçüde Küçülmesinin Kuraklıkla Bağlantılı Olduğunu Belirterek, "Önümüzdeki Dönem İçin Belirlenecek Politikalarda Bu Durum Dikkate Alınmalıdır" Dedi.

Tarım, 2007 Yılında Önemli Oranda Küçüldü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımın 2007 yılında önemli ölçüde küçülmesinin kuraklıkla bağlantılı olduğunu belirterek, "Önümüzdeki dönem için belirlenecek politikalarda bu durum dikkate alınmalıdır" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2007 yılı üçüncü dönem GSMH rakamlarını açıklandı. Buna göre, 2007 yılı üçüncü döneme ait gayri safi milli hasıla değeri bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 2.0 artış gösterdi. 2007 yılının ilk 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre gayri safi milli hasıla yüzde 4.0 arttı. Tarım sektörüne ait 2007 katma değeriyle ilgili açıklanan bilgilere göre, gelişme hızı dönemler itibariyle birinci üç aylık dönemde yüzde 2.9 iken ikinci

üç aylık dönemde eksi yüzde 2.1, üçüncü üç aylık dönemde eksi yüzde 7.8 olarak belirlendi. Sonuçta 9 aylık dönemde tarımsal katma değer yüzde 5.6 geriledi. Üçüncü dönemde belirlenen yüzde 7.8 gerileme genelde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, şeker pancarı, patates, pamuk, üzüm, bazı sebze ve meyvelerin üretimlerindeki azalmalardan kaynaklandı. Bu azalmalar genellikle kuraklıkla ilgili oldu. Üçüncü dönem için belirlenen rakamlara göre üretim değeri olarak hububatta yüzde 14.6, bakliyatta yüzde 14.4 diğer

tarla ürünlerinde yüzde 7.8 gerileme oldu. Bu durumun etkisiyle çiftçilik üretimi (bitkisel üretim) değerinde yüzde 9.3 gerileme ortaya çıktı. Açıklanan üçüncü dönemde meyvelerde yüzde 8.0, sebzelerde yüzde 2.9 gerilemeler oldu.

Hayvancılık üretiminde ilk üç aylık dönemde yüzde 2.6, ikinci dönemde yüzde 0.9, üçüncü dönemde yüzde 2.8 büyüme olduğu hesaplandı. Son verilere göre TÜİK'in 2007 yılı tarım ürünleri ikinci rekolte tahminlerine göre, buğday üretimi geçen yıla göre yüzde 13.3 oranında düşüşle 20 milyon tondan 17.3 milyon tona gerilemiş, arpa üretimi yüzde 22.4 düşüşle 7.4 milyon tona düştü. Bu düşüşte diğer pek çok üründe olduğu gibi yaşanan kuraklık etkili oldu.

TÜİK tarafından açıklanan 2007 yılı üçüncü dönem rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan TZOB Genel Başkanı Ş.Şemsi Bayraktar, yapılan 2. rekolte tahmine göre başta hububat ve bakliyat olmak üzere bazı endüstri bitkileri üretimleriyle ayçiçeği, patates üretimlerinde, zeytin, antepfıstığı, fındık gibi meyvelerin üretimlerinde azalma olduğunun görüldüğünü ifade etti. Kuraklığın etkisiyle tarımda belirli bir gerileme olması kaçınılmaz olduğunu kaydeden Bayraktar, "Nitekim bu üçüncü milli gelir

tahminin ilk 9 aylık sonucuna baktığımızda tarımda yüzde 5.6 gerileme olmuştur. Kesin sonuçlar için 2008 Mart ayını beklememiz gerekmektedir. Ancak mevcut rakamlar da gösteriyor ki tarım, 2007 yılında önemli oranda küçülmüştür. Önümüzdeki dönem için belirlenecek politikalarda bu durum dikkate alınmalıdır" dedi.

(BK-NÇ-Y)

Kaynak: İHA