Tarık Aziz, İtalya ve Vatikan'dan Sığınma Hakkı Talebinde Bulundu

Tarık Aziz, İtalya ve Vatikan'dan Sığınma Hakkı Talebinde Bulundu

Irak Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in, İtalyan Hükümeti ve Vatikan'dan Kendisine İltica Hakkı Vermesini Talep Ettiği Bildirildi.

Tarık Aziz, İtalya ve Vatikan'dan Sığınma Hakkı Talebinde Bulundu

Irak eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in, İtalyan Hükümeti ve Vatikan'dan kendisine iltica hakkı vermesini talep ettiği bildirildi.

Halen hasta olan ve ABD gözetimindeki bir cezaevinde bulunan Aziz'in avukatı Giovanni Di Stefano, medya mensuplarına yaptığı açıklamada, "İtalyan Hükümeti ve Vatikan'dan, Aziz'in İtalya'da güven içinde yaşaması için garanti verilmesi talebinde bulundum" dedi. Di Stefano, Saddam Hüseyin rejiminin en üst düzey Hristiyan yetkilisi olan 70 yaşındaki Aziz'in, özel mektubunu Papa'ya iletmek için kendisine tam yetki verdiğini söyledi.

1979'da onlarca eski Baas rejimi üyesinin idam edildiği olaylarla bağlantılı olmakla itham edilen Aziz'in, sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle ailesi tarafından serbest bırakılması için yapılan birçok talep geri çevrilmişti. ABD'nin 2003'teki işgal harekatının ardından ABD güçlerine teslim olan Aziz, halen Bağdat dışındaki Camp Cropper'da ABD gözetiminde tutuluyor. Kildani Katolik Kilisesi'ne mensup olan Aziz, savaşın başlamasından kısa süre önce Vatikan'a giderek Papa John Paul ile biraraya gelmişti.

(AFP-İB-İB-OK-D)