Tarık Akan'ın En Sevdiği Filmi Adak
Haberler » Kültür Sanat » Haber

Tarık Akan'ın En Sevdiği Filmi Adak

Belgesel Çekimleri İçin 2 Gündür Kars'ta Bulunan Ünlü Sinema Oyuncusu Tarık Akan, Adak'ın, Din Eğitimin Ne Kadar Yanlış Verildiğini Anlatan İlk Film Olduğunu Söyledi.

Tarık Akan'ın En Sevdiği Filmi Adak

Belgesel çekimleri için 2 gündür Kars'ta bulunan ünlü sinema oyuncusu Tarık Akan, Adak'ın, din eğitimin ne kadar yanlış verildiğini anlatan ilk film olduğunu söyledi.

Sinema sanatçısı Tarık Akan, ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy'un çalışmalarını konu alan 'Işık Yontucusu' belgesel çekimi için geldiği Kars'ta, Aksoy ile birlikte Şehir Sineması'nı ziyaret etti. Sinemada 'Adak' filminin afişini görünce çok duygulanan Akan, "İşte benim en sevdiğim film bu." dedi. Akan, gazetecilerin 'Adak'ı neden çok seviyorsunuz?' sorusu üzerine de, "Türkiye'de 1979 yılında çekilen 'Adak'ı Atıf Yılmaz yönetti. Din eğitiminin ne kadar yanlış verildiğini anlatan ilk filmdir bu. Benim hayatımda en çok sevdiğim filmlerden biridir. Ben bu filmimi çok severim. 5 vakit namazı tam dindar bir insanı oynamıştım bu filmde. Muhteşem bir film, ama artık hiçbir yerde oynamıyorum, maalesef oynatmıyorlar daha doğrusu." diye konuştu.

Tarık Akan, kar yağışı altında kenti turladıktan sonra Kar's Otel'de keman eşliğinde Kars türkülerini dinledi. (CİHAN)