Tarihi Namazgah Mehteranla Açıldı

Tarihi Namazgah Mehteranla Açıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Osmanlı padişahları Yıldırım Beyazıt, Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin namaz kıldığı, sefer için dua ettiği Anadoluhisarı Toplarönü Namazgâhı, mehteranla birlikte açıldı.

Osmanlı padişahları Yıldırım Beyazıt, Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin namaz kıldığı, sefer için dua ettiği Anadoluhisarı Toplarönü Namazgahı, mehteranla birlikte açıldı.

Beykoz Belediyesi, İstanbul'u fethetmek için Anadolu'dan gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı'ndaki Tarihi Toplarönü Namazgahı, Anadoluhisarı önünde düzenlenen tören ile açtı. Açılış törenine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz ilçe müftüsü Ali Efe ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören protokol konuşmaları ile devam etti. Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının çaldığı marşlar dinleyenlerin büyük beğenisini topladı. Namazgahta kılınan Cuma namazının ardından Beykoz Belediyesi vatandaşlara ikramlarda bulundu.

"İstanbul'un fethinin ilk ayağı buradan başladı"

İstanbul'un fethinin ilk ayağının Beykoz'dan başladığını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "İlk yapılan Anadolu hisarı kelemiz ve daha sonra Rumeli Hisarı kalemiz ile boğaz kontrol altına alınmıştır. Mehteran ekibi çaldıkları marşlar ile bizi o günleri yaşattı. Yıldırım Beyazıt'ın askerleri için yaptırdığı bu mekanın, onların hatırasına dua ediyoruz. Bu namazgahta ramazan ayında da bir arada olacağız" ifadelerini kullandı.

"Belki ileride Ayasofya'da aynı şekilde namaz kılınır"

Kadir Gönen, " Yıllar sonra atalarımızdan kalan bir yerde namaz kılmaz çok güzel bir duygu, belki ileride Ayasofya'da aynı şekilde namaz kılınır. Bir an ecdadımızın ruhları burada canlanıyor gibi hissettik. Mehter marşının olması bizim için büyük bir neşe oldu. Çünkü eskileri unutuyoruz zamanla, ve eskilerin unutulduğu bu günlerde bunları canlandırmak bize daha güzel şeyler katıyor" ifadelerini kullandı.

"10 yaşımda rahmetli babam buraya getirmişti"

Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Gurubu Başkanı Hakkı Emanet, "Beni 10 yaşımda rahmetli babam buraya getirmişti, 50 yıl sonra bu manevi duyguları yaşamak çok güzel bir histi benim için. Çok önemli benim için anlamlı bir gün" dedi.

Anadoluhisarı Toplarönü Namazgahı, Beykoz Belediyesi tarafından her yıl onarılıp çevre düzenlemesi ve temizliği yapılarak, vatandaşların yaz aylarında ibadetini yerine getirmek için hazırlanıyor. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title